1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Youtube’a da Hikayeler Özelliği Geliyor!

Youtube’a da Hikayeler Özelliği Geliyor!

Youtube’a da Hikayeler Özelliği Geliyor!
1

Snapchat tarafından tanıtılan, daha sonra Instagram , Skype , Facebook , Messenger ve bazı sosyal medya uygulamaları tarafından adeta klonlanan popüler format, şirketin “Reels” olarak adlandırdığı yeni bir özellik olarak YouTube’a da adım atıyor. Fakat uygulanacak şekil Youtube için biraz farklı.

Hikayeler özelliğini ilk olarak tanıdığımız uygulama Snapchat’den sonra İnstagram adeta bu uyarlamayı kopyalamıştı. Ardından birçok sosyal medya uygulamasında “Hikayeler” özelliği insanların kafasında “Abartmıyorlar mı?” bakış açısı olsa da yine görmeye devam ediyoruz.

Acaba Hikayeler özelliği yine hangi uygulamada çıkacak diye düşünürken bu kez şaşırtıcı bir şekilde Youtube’da çıkacağı haberini aldık. Youtube’un bu özelliği kullanış şekli biraz farklı olacak.

 

 

Youtube’un aslında uzun bir videodan çıkarılan önemli kısa anlara verilen teknik bir ad olan “Reels” adını verdiği bu özellik, diğer “Hikayeler” örneklerine göre bir nebze daha farklı işleyecek. Öncelikle 30 saniyeye kadar videoları anlık olarak çekebileceğimiz bu özellik aracılığıyla aynı zamanda kendi videolarımızdan parçaları kesip yayınlayabileceğiz. Ayrıca özellik ilk etapta 10 bin ve üstü abonelere sahip kanallara açılacak. Ayrıca “Reels” aracılığıyla yüklediğiniz videolar tamamen kalıcı olacak, yani 24 saat sonra silinmeyecek.

Youtube’un “Topluluklar” adını verdiği özellik paketiyle birlikte gelecek bu özellik aracılığıyla, eğer 10 bin üstü aboneye sahipseniz “Reels” başlığıyla kanalınızın ana sayfası yeni bir başlığa sahip olacak(Türkçe olarak adını ne koyarlar bilmiyoruz). Bu kısa hikayeler moduyla her hangi bir reklam ücreti alınıp alınmayacağı şimdilik bilinmese de, takipçiler siz bu videoları yüklediğinizde sizden bildirim alacaklar.

 

 

“Topluluklar” adı verilen özellik paketi sadece “Reels”i barındırmayacak. Ayrıca anlık olarak görsel, anket, yazı ve bir takım topluluk tartışma alanları gibi şeylere de sahip olabileceksiniz. Bu arada “Topluluklar”a da aynı “Reels” gibi 10 bin abone ve üstüne sahipseniz ulaşabileceksiniz. Yine “Topluluklar” paketi üzerinden yaptığınız her şey konusunda takipçileriniz bildirim alacak olsa da, kullanıcıların bildirimlerde boğulmaması için Youtube özel bir sistem üzerinde de çalıştığını belirtti.
Şimdilik önümüzdeki günlerde yayınlanacak “Beta” sürümüyle dağıtılacak özellik, başta seçilen Youtuber’ların kullanımına açık olacak. Ancak Youtube bu özellikleri içeren Beta sürümüyle ve özelliklerin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağıyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Yorum Yap

Yorum Yap