1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Üniversite Sınavına Girecekler İçin Altın Kurallar

Üniversite Sınavına Girecekler İçin Altın Kurallar

Üniversite Sınavına Girecekler İçin Altın Kurallar

Üniversite Sınavına gireceksiniz fakat matematikle hiç ama hiç aranız yok veya sınava çalışmak hiç size göre değil?

 

Çok Kitap Okumak

Ülkemizde hangi sınava girerseniz girin okuma hızınızın yüksek olması sizi her zaman bir adım öne geçirir. En çok zaman kaybının yarım sayfalık parağraf sorularında olduğunu göz önüne alırsak bu en önemli adımdır. (Hızlı ve dikkatli )

 

Soru Analiz Kitapçığı

Hangi konudan kaç soru bilmek nokta atışı yapmak için altın kuraldır. Mesela coğrafyada çalışmanız gereken dört veya beş konu vardır.Bütün alanlar için hangi konular olduğunu bilirseniz sadece o konulara yoğunlaşırsınız. Hem dikkatiniz dağılmaz hem de vakit kaybetmezsiniz.

 

 

Özet Çıkarmak

Analiz yaptınız ve önünüze çalışacağınız konuları çıkardınız. Şimdi bunları zamana yayarak kendi anlayacağınız şekilde özetini çıkarın. Özetin altına motive edici sözler yazabilirsiniz.

Yapışkan Not Kağıtları

Özetlerden sonra -özellikle anlamadığınız- ezberlemek istediğiniz konuları basit maddeler halinde yazın. Özellikle kodlama yöntemi dediğimiz, kelimelerin sadece ilk harfini yazarak ezberleme yöntemi. Bunları çalışma masanızda sağa sola yapıştırın. Sürekli gözünüze çarpacağı için siz farkına varmasanızda aklınızın bi köşesine yerleşir.Özellikle tarihte işe yarar.

 

 

Grup Çalışması

Ülkemizde genellikle “Kanka bize gel acayip eğlenecez” diye başlar sonu prizin yanında yer kapmakla biter. Böyle olacaksa en temizi Whatsapp grubu kurmak.Onun dışında herkesin en iyi bildiği konuları anlatacağı bir grup kurmak özellikle yazarak, okuyarak uzun süre çalışmak yerine dersi derste öğrenen arkadaşlar için en ideal yöntemdir.

 

 

 

Uyku Düzeni

Gece uzun saatlere kadar uykusuz kalmak hafıza sorunlarına yol açar. Bu da sınav haftası en son isteyeceğimiz şeydir.

 

 

 

Masa Başına Alışmak

Çalışmaya alışamamış arkadaşların en büyük hatası koltuğa uzanıp ders çalışmalarıdır. Bu şekilde çalışan arkadaşlar sınavda doğal olarak çabuk sıkılır.Bunun sonucunda sınav saatinde sıranın sertliği, sınıfın sessizliği gibi olaylar hemen dikkatinin dağılmasına yol açar.

Yorum Yap

Yorum Yap