1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Yerli Otomobilimiz Çok Az Yakacak!

Yerli Otomobilimiz Çok Az Yakacak!

Yerli Otomobilimiz Çok Az Yakacak!
1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yıllarda ısrarla gündeme getirdiği yerli otomobil, Babayiğitlerin de açıklanmasının ardından, detaylarını yavaş yavaş belli etmeye başladı. Hesaplamalara göre yerli otomobil 100 km’de 2 TL yakacak.

Elektrikli olarak üretilmesi düşünülen yerli otomobil, 6 saatlik sürede şarj edilebilecek ve bu şarjın 100 kilometredeki maliyeti 2 TL olacak. Akaryakıt fiyatlarının geçmiş yıllara oranla çok pahalı olması hatta dünyada ki en pahalı akaryakıtı kullanıyor olmamız sebebiyle yerli otomobil, bu yönüyle dikkatleri üzerine çekiyor.

TUBİTAK’ın şuan sahip olduğu altyapı ile bunların sağlanması ve geliştirilmesi, ayrıca otomatik pilot seçeneğininde eklenmesi amaçlanıyor. Yapılan denemelerde 160 kilometre hıza ulaşabilen aracın, önümüzdeki yılda daha da yükseltilip 180 km’ye daha sonrasında farklı segmentler için 280 km hıza  kadar ulaştırılabilmesi arzulanıyor.

Yerli Otomobili üretebilmek için kurulan ekip, çalışmalarını yürütebilme adına İstanbul’daki bir ofiste bir araya getirildi. Ekibin içinde yüklenici firmalardan ve bakanlıktan birer temsilci bulunuyor. Ayrıca hem tekniki hem de mali açıdan fizibilite ve analiz için Dünyaca ünlü bir danışmanlık şirketiyle anlaşıldı.

Anlaşma yapılan danışmanlık şirketinin adını, Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan; Boston Consulting olarak duyurdu.

Dünyada birçok gelişmiş ülkenin kendi otomobillerini üretip büyük pazarlara sunmaları ve ülkemizinde bunları sadece montajlayan bir merkez olduğu göz önünde bulundurulsa, yerli otomobil teşebbüsü geç kalınmış fakat yerinde bir projedir.

Daha önce otomobil üretmek de geç kalmıştık bari geleceğin araçları olan elektrikli otomobilde geç kalmayalım temennisiyle; umuyoruz ki bu proje gerçekleşir ve yerli otomobil, enerji tasarrufuyla ayrıca pazardaki diğer pahalı araçlara karşın dengeleyici bir faktör olarak en kısa sürede pazarda yerini alır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap