İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yerli Otomobil Üretecek 5 Dev “Babayiğit” Şirket Açıklandı!

Yerli Otomobil Üretecek 5 Dev “Babayiğit” Şirket Açıklandı!

Yerli Otomobil Üretecek 5 Dev “Babayiğit” Şirket Açıklandı!
2

Cumburbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende, yerli otomobil üretecek 5 şirket açıklandı.

Türkiye’nin yerli otomobil projesinde bugün önemli bir adım atıldı. Ülkede merakla beklenen yerli otomobil üretecek firmaların isimleri belli oldu. Gerçekleştirilen törende yerli otomobil için 5’li konsorsiyum imzaları atıldı. Ortak girişim grubunda yer alan şirketler; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding oldu.

 

Erdoğan “Beklentimiz en geç 2019’da prototipi tamamlaması, 2021’de de satışa başlamasıdır” dedi ve ekledi: “İlk otomobilin taliplisi benim.”

 

 

Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle;
“Bugün ortak girişim tanıtım grubu için markası tasarımı mühendisliği üretimi pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Bundan 20 yıl önce ülkemizde yerli otomobil üretilmesindeki tereddütleri anlayabiliyorum. Hamdolsun bugün tarihi bir adım atıyoruz. Biraz sonra isimlerini tek tek açıklayacağım ortak girişim grubundan beklentimiz en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması 2021’de de ticari satışına başlamasıdır. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında özel bir yeri olan projede en küçük bir gecikme istemiyoruz. Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağım.”

“Bugün burada atılacak imzalar kararlılığımızın nişanesi olacak”

Erdoğan konuşmasında piyasaya sürülen ilk otomobilin bedelini ödeme şartıyla ilk taliplisi olduğunu söyledi ve devam etti:

“Bu projede en küçük bir gecikme istemiyoruz. Doğrudan elektrikli ve hibrit modellerine yönelmek isterlerse memnun oluruz.

Bugün burada atılacak imzalar kararlılığımızın nişanesi olacak. Üretilecek otomobilin geleceğin ihtiyaçlarına uygun olacağından şüphe duymuyoruz. Bu otomobil tüm Türkiye’nin birikimi ile ortaya çıkacak. Ortaya doğru dürüst bir ürün koyulduğunda milletimiz tercihini ondan yana koyacaktır. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmesi bu tür girişimlerle mümkün. Dünya pazarlarında söz sahibi markaların ortaya çıkışlarında devlet desteği aldıklarını iyi biliyoruz. Biz de kendi markamız için bu şekilde hareket edeceğiz.”

 

Yorum Yap

Yorum Yap