İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Yerli Otomobil Fiyatlarıyla İlgili Bakandan Açıklama!

Yerli Otomobil Fiyatlarıyla İlgili Bakandan Açıklama!

Yerli Otomobil Fiyatlarıyla İlgili Bakandan Açıklama!
1

Türkiye’nin yerli otomobil projesinde büyük bir adım geçtiğimiz haftada atılmıştı. Ülkede merakla beklenen yerli otomobil üretecek firmaların isimlerinin belli olması ile birlikte yeni merak konusu otomobil fiyatları oldu.

Bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamalar ile az da olsa bu merak konusunu giderdi Özlü; “Dünyaya bakacağız, hangi alanlarda boşluk var değerlendireceğiz, Türkiye’nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak. Türkiye bu defa treni kaçırmayacak” dedi.

 
Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yerli Otomobil Projesinin yol haritasını anlattı.

 
Büyük projenin yeni süreçte “Yerli Otomobil”den ziyade “Türkiye’nin Otomobili” damgasını işaret eden Bakan Özlü, 2017’de otomotiv sanayisi toplam ihracatının 28 milyar dolara kadar dayanmasının beklendiğini söyledi. Aynı zamanda katma değerin Türkiye’de kurulan şirketlerce oluşturulduğunu ve bu sebeple de yerli-yabancı ayrımı yapılmadığını açıkladı.

 
MARKA YAPMAMAYI DÜŞÜNMEK ÇOK YANLIŞ OLUR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, günümüzde Türkiye’de bin kişiye yaklaşık 200 otomobilin düştüğünü açıkladı. Avrupa’da 600, ABD’de 800 otomobil düştüğüne işaret eden Özlü, “Türkiye’de kişi başına yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde olan geliri, 2023’te 25 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaştığımız zaman, bin kişide 200 olan otomobil ihtiyacı sayısı 400, 600, 800’e yükselecek. Bir otomobilin ortalama 20 bin dolar seviyesinde ve kullanım ömrünün yaklaşık 10-15 yıl olduğunu da düşünürsek, önümüzdeki dönemde Türkiye’de 1,5 trilyon dolarlık sektörden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu kadar büyüklükteki bir sektörde, marka yapmamayı düşünmek çok yanlış olur. ‘Otomobille bizim ne işimiz var? Biz yapmamalıyız.’ diyenlerin özgüven eksikliği olduğunu düşünürüm” diye konuştu.

 

“DÜNYANIN OTOMOBİLİ OLACAK”

Özlü, ortak girişim grubu üyelerinin kendi değerlendirmeleriyle detaylı teknik ve mali analizleri içeren bir çalışma yapılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

Teknik olarak ne yapacağız, mali yönden yapacaklarımızın bütçesi ne olacak? Şirketleşme döneminde bu verileri kullanacağız. Bundan sonraki süreci, ortaya çıkacak teknik analiz ve mali değerlendirme raporu belirleyecek. Örneğin kurulacak ortak girişim grubu şirketinin sermayesi ne olacak? Bu sermayede şirketlerin paylarının oranları ne olacak? Detaylı mali ve teknik bir analiz yapacağız ve projenin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayacağız. Bu çerçevede, dünya ölçeğinde bu işi bilen danışmanlık şirketlerinden de bilgiler alacağız.

Türkiye’nin Otomobili Projesi”nde ortak girişim grubunda görev dağılımı söz konusu olmadığını ve sorumluluğun ortak yüklenildiğini vurgulayan Özlü, “Türkiye’nin Otomobili aslında dünyanın otomobili olacak. Bunu küresel bir proje olarak görüyoruz ve küresel başarı hedefliyoruz” dedi.

 

“YAKIT TÜRÜNÜ ORTAK GİRİŞİM GRUBU SEÇECEK”

Özlü, gelecek 10 yılda içten yanmalı motorların piyasadan çekilmesinin beklendiğini, bu sebeple dünyada trendlerin sıfıra yakın karbon emisyonu, yüksek tork gücü, sürüş yeteneği ve enerji tasarrufuyla elektrikli otomobilden yana olduğunu söyledi. Başta ABD, Çin ve Avrupa’daki büyük şirketlerin tercihlerinin de elektrikli motor yönünde olduğuna dikkati çeken Özlü, Türkiye’nin de bu teknolojik trendin gerisinde kalamayacağını ancak bu konudaki tercihi ortak girişim grubunun yapacağını vurguladı. Bakan Özlü, devlet olarak görevlerinin, ortak girişim grubunun önünü açmak ve terzi usulü destek sunmak olduğunu dile getirdi.

 

“TÜRKİYE İLE ÖZDEŞLEŞECEK BİR MARKA GELİŞTİRİLECEK”

Özlü, hedef pazarların Kuzey Afrika ve Ortadoğu olabileceğini, ülkelerin ise mali analiz çalışmaları kapsamında belirleneceğini anlattı.

Otomotiv dünyasında rakipler nedeniyle serbest rakamlarla fiyatlandırma yapmanın mümkün olmadığına işaret eden Özlü, “Türkiye’nin Otomobili’nin yakıt türü, segmenti ve fiyatıyla dünyada rekabet edebileceğini düşünüyoruz. Dünyaya bakacağız, hangi alanlarda boşluk var onları değerlendireceğiz. Satamadığımız arabayı yapmayız, satacağımız arabayı yapacağız. Şundan emin olun, Türkiye’nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak. İddialıyız, Türkiye bu defa treni kaçırmayacak.” ifadesini kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap