1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yeni Nesil Pazarlama: INFLUENCER MARKETING(Etkileyici Pazarlama)

Yeni Nesil Pazarlama: INFLUENCER MARKETING(Etkileyici Pazarlama)

Yeni Nesil Pazarlama: INFLUENCER MARKETING(Etkileyici Pazarlama)

 Influencer Marketing, Youtube,Facebook, Twitter , Instagram gibi sosyal medya kanallarında  takipçi sayısı fazla olan kişilerin kullandıkları markaların ürünlerini takipçileriyle paylaşmasıdır.Son dönemlerde sosyal medyanın hızla günlük hayatımıza etki etmesi, sosyal medya da geniş kitlelerin ortaya çıkmasını sağlamış, bu da sosyal medya da fenomenlerin hızla artmasına yol açmıştır.

Geleneksel pazarlamanın  yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde çok sık tercih edilen bir pazarlama kanalı olan ağızdan ağza pazarlama, tüketicilerin ürünü almadan önce satın alma kararlarını etkilemiş, ürün hakkında paylaşılan deneyimler tüketiciler arasında kartopu edasıyla büyümesine neden olmuştur. İnsanlar bu yolu oldukça güvenilir bulmuş, satın alma kararı vermeden araştırma yapmaya başlamışlardır. Çünkü insanlar güvendikleri ve fikrine önem verdikleri kişilerin önerilerini kitlesel reklamlardan daha çok dikkate alıyorlar.

Şirketler de bu durumun farkına varmış ki televizyonlara reklam vermedeki maliyetlerin yanında çok daha ucuz ve etkili yol bulmuşlar.

 

 

Fatih AVARA

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi | Dijital Para Uzmanı | Jeunesse Global Distrübitör

Yorum Yap