İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim & Teknoloji
 3. Yeni İletişim Çağı‘NFC Teknolojisi’

Yeni İletişim Çağı‘NFC Teknolojisi’

Yeni İletişim Çağı‘NFC Teknolojisi’

Son dönemlerde adını çok duyduğum ve pek çok alanda karşıma çıkan NFC nedir, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır? sorularına cevap bulabilmek adına bir çok literatür taradım. Günlük hayatı oldukça kolaylaştıran ancak ülkemizdeki kullanımı henüz yaygınlaşmamış olan NFC teknolojisi hakkında öğrendiğim bilgileri bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim…

NFC, Yakın Alan İletişimi;

Müşteri elektroniği, mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir. Yakın Alan İletişimi manyetik alan indüksiyonu kullanarak çalışır ve etiket ile okuyucu işlevine sahiptir. Bu teknolojiyi kullanan cihazları birbirlerine dokundurularak veya yakın mesafeye getirilerek 2 yönlü iletişim sağlanabilir.

NFC kim tarafından geliştirildi?

NFC teknolojisi, Sony ve Philips markaları tarafından, 2002 yılı sonunda geliştirilmiş, 2003 yılı sonunda ise bir kablosuz iletişim standardı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca geliştirmenin yanı sıra Sony ve Nokia markaları, NFC teknolojisini daha hızlı geliştirmek için NFC Forum’u kurmuştur.

 

NFC Teknolojilerinin Uygulama Alanları:

 • Mobil cüzdan (mobil ödeme sistemleri)
 • Mobil ticaret (POS, mobil erişim noktaları, kiosklar veya akıllı ürünler üzerinden)
 • E-biletler (ulaşım kartları, uçak, otobüs, konser ve maç biletleri)
 • Elektronik tanıma (güvenli erişim/geçiş sistemleri, personel takip sistemleri)
 • Elektronik anahtarlar (araba, ev, işyeri, otel odaları, garaj kapıları vb)
 • Elektronik geçiş sistemleri (taşıt geçiş sistemleri, otopark sistemleri)
 • Elektronik reklam, içerik, bilgilendirme (akıllı posterler, afişler, bilboardlar, dergi/gazete reklamları, vb.)

Teknik Özellikler:

Radyo Frekans Tanımlama (RFID) standardı üzerine kurulu olan NFC teknolojisi, tek yönlü olan daha eski sistemlerin aksine, iki nokta arasında çift yönlü haberleşme olanağı sağlar. NFC ile sadece iki cihaz arasında değil, bir NFC cihazı ile herhangi bir güç kaynağına bağlı olmayan ve etiket adı verilen NFC çipleri arasında da iletişim kurulabilir.

NFC bağlantısı her zaman bir öncü ve bir hedef arasında gerçekleşir. Öncü, aktif olarak radyo frekans alanı üretir ve bu alan hedefe güç sağlar; böylece NFC hedefleri etiket, anahtarlık ve kart gibi batarya gerektirmeyen nesneler olabilir. Öncü ve hedefin ayrı ayrı güç kaynakları varsa, iki cihaz arasında eş düzeyde iletişim sağlamak mümkündür.

NFC etiketleri genellikle sadece okuma amaçlı veri içerse de bazı durumlarda tekrar yazılabilir özellikte olabilirler. Bu etiketler NFC Forumu’nun teknik tanımlamalarına göre hazırlanabilecekleri gibi, üretici tarafından da şifrelenebilirler. NFC etiketleri, kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerin yanı sıra, program verileri ve ağ bağlantıları gibi bilgiler de içerir. NFC forumu, farklı hız ve kapasitede dört ayrı etiket tanımlamıştır; bunlar hafıza, güvenlik, veri saklama ve yazım dayanıklılığıdır. Etiketler genellikle 96 – 4096 byte hafıza içerir.

NFC teknolojisinde, iki döngü anteni arasında yakın mesafede oluşan manyetik indükleme sayesinde bir hava merkezli transformatör oluşturulur. Standart antenlerin etkin olduğu maksimum mesafe teoride 20 cm, pratikte 4 cm’dir. İletişim, lisans gerektirmeyen ISM bandı üzerindeki 13.56 Mhz frekansında gerçekleşir, bit hızı 106 kbit/s ile 424 kbit/s arasında değişir.

NFC’nin Pasif İletişim ve Aktif İletişim olmak üzere iki haberleşme modu bulunur. Pasif iletişimde öncü cihaz tarafından taşıyıcı frekans alanı üretilir ve hedef cihaz bu alanda değişiklikler yaparak cevap verir. Hedef cihazın güç ihtiyacı, öncünün oluşturduğu elektromanyetik alandan sağlanır. Aktif iletişimde ise öncü ve hedef kendi alanlarını ayrı ayrı oluşturur. Cihazlardan biri diğerinden veri beklerken kendi alanını devre dışı bırakır.

NFC cihazları aynı anda veri alıp gönderebildikleri için, gönderilen sinyal ile alınan sinyalin eşleşmemesi durumunda potansiyel çakışmaları tespit edebilirler.

NFC – BLUETOOTH Karşılaştırması:

Bu iki kısa mesafeli iletişim teknolojisi arasındaki farkları, merak edenler için şöyle özetleyebiliriz:

 • Bluetooth, NFC’den daha yüksek hızda çalışıyor.
 • NFC, Bluetooth’a göre daha az güç kullanıyor.
 • NFC’de cihazlar arasında eşleşme yapılması gerekmiyor.
 • NFC cihazları arasında çok kısa sürede bağlantı kurulabiliyor
 • NFC’nin 20 cm’den daha kısa olan çalışma mesafesi, istenmeyen frekans çakışmalarının meydana gelme ihtimalini azaltıyor. Bu da NFC’nin kalabalık ortamda daha kullanışlı olmasını sağlıyor.

 

Güvenlik:

NFC, haberleşme mesafesi çok kısa olsa da, tam güvenlikli iletişim sağlamıyor. NFC’nin gizli dinlemelere ve veri değişikliklerine karşı zayıf olduğu biliniyor. Daha yüksek seviyede şifreleme protokolleri kullanarak güvenliği artırmak mümkün, fakat iş o kadarla da bitmiyor. NFC verilerinin güvenliğini sağlamak için cihaz üreticilerinin NFC destekli telefonlarda kuvvetli şifreleme protokolleri kullanması,  uygulama üreticilerinin virüslere ve casus yazılımlara karşı antivirüs geliştirmesi ve kullanıcıların kişisel bilgilerini şifreler ve antivirüs programlarıyla koruma altına alması gerekiyor.

NFC’nin Geleceği:

Dünyada pek çok ülkede çeşitli alanlarda kullanımda olan NFC, son zamanlarda ülkemizde de kendisini göstermeye başladı. Yapı Kredi Bankası NFC ile ödeme imkanı sunarken, Turkcell de sim kartlarını ve cep telefonlarını NFC’ye uyumlu olacak şekilde üretiyor.Turkcell’in katkısıyla, çalışanlar artık yemek ücretlerini kartla değil, cep telefonlarıyla ödeyebiliyorlar.Yine Turkcell’in, Şanlıurfa Belediyesi ile ortak yürüttüğü çalışmalar sonucunda vatandaşlar otobüslere, NFC Teknolojsini kullanarak telefonlarını validatörlere yaklaştırarak ödemelerini yapıp binebiliyorlar.

NFC’nin günlük hayatı oldukça kolaylaştıran bir teknoloji olduğunu yazımın ilk paragrafında da belirtmiştim. Ne var ki güvenlik konusundaki sıkıntıları, şimdilik bu teknolojiye şüpheyle yaklaşmamıza neden oluyor. Güvenlik sorunlarının aşılması ve NFC’nin tüketici kitlesinde yaygınlaşması daha birkaç yıl alacak gibi görünüyor, dolayısıyla şimdilik temkinli olmakta yarar var.

 

Kaynaklar;

http://www.karel.com.tr,www.technopat.net,http://shiftdelete.net,http://www.elektrikport.com

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dumlupınar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunuyum.24 yaşındayım. İstanbul\'da ikamet etmekteyim.İstanbul’da Özel bir şirkette çalışıyorum.Bölümüm ile alakalı tüm konularla ilgiliyim ve bu konularda araştırmalar yapıyorum. Hedefim, bu yolda edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizinle adım adım paylaşmak.

Yorum Yap