Bilim & Teknoloji

Yapay Zeka Nedir ?

Küçükken Jetgiller’i izleyip keşke bizde böyle yaşasaydık diyip iç geçiren bir çocukluk döneminden bugün yapay zeka sayesinde gelişen hayatımıza uzanan bir teknoloji serüveni…  Her ne kadar uçan arabalarımız olmasa da bizimle konuşan akıllı telefonlarımız ve Jetgiller’deki gibi çok fonksiyonlu olmasa da robotlarımız var. Artık en kolay işlerimizi bile robotlara yaptırır olduk. Peki bunu nasıl yapabiliyorlar? Biz insanlar gibi düşünüp, hareket etmelerine ne sebep oluyor ? İşte bu noktada yapay zeka devreye giriyor.

 

Yapay Zeka Nedir ?

Bilgisayar teknolojilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde, Makineler düşünebilir mi?” sorusunun Mathison Turing tarafından sorulması ile, yapay zeka denilen olgu hayatımıza girmiş bulundu.

Yapay zeka, canlılarda (özellikle insanlarda)  bulunan algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları ve otonom davranışları sergilemesi beklenen bir sistemdir.

Yapay zeka üzerine olan çalışmalar hala devam etmektedir ve yapay zeka gün geçtikçe gelişmektedir. Şu an için robotlar düşünebilir,öğrenebilir, akıl yürütebilir, algılayabilir ve bulunduğu duruma göre tepki verebilir. Her ne kadar geniş kapsamlı düşünme yetenekleri olmasa da yapay zeka insan zekasıyla yarışır düzeye gelmek üzere. Hatta Amerika’da yapılan bir test sonucu yapay zekanın çoğu Amerikan vatandaşından daha zeki olduğu ortaya çıktı. Yapay zeka biz insanlar gibi cevap verebiliyor. Telefon firmaları da buna dayanarak bazı yazılımlar geliştirdiler. Bunun en büyük örneğine Apple’ın tasarladığı Siri uygulaması gösterilebilir.

Ayrıca akıllı makinelerin belli işlerde insanların yerini alacağı gibi bir endişe de var. Bu robotların yazılımları o kadar hassas ki mm’lik bir ameliyatı bile yapabilme kapasitesine sahipler. Bu yüzden de sağlık alanında kullanımları yaygınlaştı. Tabi tek sağlık alanında da değil gerek araba sektörü, gerek mobilya sektörü, gerek beyaz eşya sektöründe bu robotlar daha şimdiden kendine yer buldu.

 

Bu kadar gelişme bazı sorular sormamıza yol açıyor.Yapay zeka denince akla ilk gelen sorulardan biri de ya robotlar bizi ele geçirirlerse oluyor.

Yapay zeka hakkında birçok bilim adamı belli bir noktaya gelince ilerlemenin durdulurması yönünde hemfikir.  Bu bilim adamlarından biri de Stephan Hawking’dir. S.Hawking  bir makalesinde “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz”  demiştir. Yine aynı şekilde Elon Musk “Yapay zeka konusunda çok dikkatli olmalıyız. Nükleer bombalardan bile tehlikeli olma potansiyeli var.” diye bir yorumda bulunmuştur.

Yapay zekanın bu kadar ilerlemesini istememelerinin sebebi; gücü kötüye kullanmak isteyenlerin olacağından korkmalarıdır. Yine de kendi kendine karar verebilen bir robotun neler yapabileceği şu an için muamma. Belki gelişmiş zekaya sahip bu robotlar da dünyayı ele geçirme fikrini düşünebilirler.

Tabi herkes böyle düşünmüyor. Yapay zekayı yaratanların insanlar olduğunu, teknolojinin daha uzun yıllar boyunca insan kontrolü altında gelişeceğini söyleyenler ve yapay zeka teknolojisini destekleyenler de var. Çünkü yapay zekanın faydalı yanları da var.
Örneğin, yapay zekanın çaresiz hastalıklara çare bulacağına inanılıyor. Aynı zamanda yapay zeka genetik hastalıkları erkenden ve çok kısa sürede tespit etme gibi bir başarıya sahip. Otizm, Alzheimer gibi hastalıkların çok erken yaşta teşhis edilebilmesini sağlarken, nadir görülen sendromların bile kolayca anlaşılmasını mümkün kılıyor. Bunlardan ayrı olarak şirketler için yapay zeka kavramı çok önemli. Firmalar robotların işleri hızlı ve hatasız yapması yüzünden fabrikalarında robotları ön planda tutuyolar. Yapay zeka veri analizlerini tutmak,onları hesaplamak gibi görevler de yapabildiği için kurumsal şirketlerin işini kolaylaştırıyor. Görüldüğü üzere yapay zeka şu anlık hayatımız için iyi bir şey ama gelecekte ne olacağını kimse bilemez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı