1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. “Yapay Zeka” Facebook Çalışmayı Durdurdu

“Yapay Zeka” Facebook Çalışmayı Durdurdu

“Yapay Zeka” Facebook Çalışmayı Durdurdu
1

Teknoloji 21. yüzyılın başından beri baş döndüren bir hızda, her geçen gün değişmekte ve gelişmekte. Bu değişim bilim adamlarının söylemlerine göre; Dünyanın var olduğu günden bugüne kadar ki gelişiminin, toplamından daha büyük. Durum böyleyken bilim dünyasının ve teknoloji piyasasının önde gelenleri, sık sık “yapay zeka” konusunu gündeme getiriyor ve bu konuda iki görüş üzerine tartışıyor.

Stephen Hawking ve Bill Gates gibi ünlü isimler yapay zekanın insanlık için tehlike unsuru olduğunu sık sık dile getiriyor, bununla ilgili anti-tez ve makaleler yayımlıyorlar.

Son günlerde yaşanan iki gelişme Bill Gates ve Stephen Hawking’in ne kadar haklı olduğunu gözler önüne serdi.

 

Bu gelişmelerden ilki ; Facebook “yapay zeka” çalışmaları kapsamında, geliştirdiği iki robota aralarında İngilizce konuşmalarını, komut olarak verdi. Fakat robotlar kendi aralarında geliştirdikleri bil dil ile iletişim kurdu. Bunun üzerine facebook; robotların, verilen komut dışında hareket etmeleri sebebiyle “yapay zeka” çalışmalarını durdurdu.

 

 

 

Gelişmelerden diğeri ise Çin’de yaşandı. Çin Halk Cumhuriyetin’de “yapay zeka” çalışmaları kapsamında geliştirilen robot “Çin’deki komünizm, yozlaşmıştır.” ifadesini kullanınca “yapay zeka” çalışması burada da durduruldu.

 

Yaşanan bu olaylar insanın aklına Terminatör filmini getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap