Webmaster

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress, Dünya’da en çok kullanılan ve tercih edilen yüksek güvenlikli içerik yönetim sistemidir. Wordpress ile kendi web sitenizi, blog, tanıtım sitesi gibi aklınıza gelen bir çok içerik türünü yayınlayabilirsiniz.

Wordpress sistemi açık kaynaklı bir sistemdir. Sistem üzerinde ki izin verilen dosyaları vs. değiştirebilirsiniz. Şimdi ise, Wordpress kurulumu nasıl yapılır? buna geçelim.

Wordpress Kurulumu

Wordpress sistemi kurmak için iki temel bileşene ihtiyacımız var.

1. Domain
2. Hosting

Hosting seçimi yaparken mutlaka PHP, ionCube ve disk alanının 10 GB olmasına dikkat ediniz. Sitenizde kullanacağınız görseller, hosting içerisinde barındırılacak.
Domain ve hosting satın aldık. Artık wordpress kurabiliriz. Wordpress kurulumu iki farklı şekilde yapılmaktadır.

1. Otomatik Kurulum
2. Manuel Kurulum

Zamanınız yok ise otomatik kurulum yapabilirsiniz fakat Wordpress’i ilk kez kuruyorsanız manuel kurmanızı tavsiye ederim çünkü nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Eğer ilk deneyiminiz değilse cPanel veya Plesk panel üzerinden otomatik kurulum yapabilirsiniz.
Wordpress Manuel kurulum için ilk olarak Wordpress’in son sürümünü indirmemiz gerekiyor. Yaklaşık dosya boyutu 9 MB.

Wordpress’i bilgisayarımıza indirdikten sonra, rar dosyasından çıkartalım.

Ardından Filezilla programını açalım

Filezilla programından, hostingimize bağlanalım.

Hostingimize bağlandıktan sonra, Wordpress dosyalarımızı sunucumuza atalım. Dosyaların yüklenmesi internet hızınıza ve Hosting’in hızına göre değişiklik gösterebiliyor. Yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir.

Dosyalar yüklendikten sonra hosting’in yönetim paneline giriyoruz. Genellikle cPanel veya Plesk paneldir. Ben cPanel kullanıyorum. cPanel’e giriş yapıyorum. cPanel’e giriş yaptıktan sonra MySQL Veritabanları adlı alana giriş yapıyoruz. MySQL Veritabanı oluşturacağız.

Wordpress için, 1 adet mysql veritabanına ve 1 adet mysql kullanıcısına ihtiyacımız var. Mysql veritabanını aşağıda ki gibi oluşturuyoruz.

Ardından, veritabanımızın kullanıcısı oluşturuyoruz. Bu bilgileri bir not defterine kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonra, config dosyamıza bu bilgileri kayıt edeceğiz. Veritabanı için kullanıcı oluşturduktan sonra, karşımıza kullanıcı yetkilendirme alanı gelecektir. Tüm ayrıcalıklar kutucuğunu işaretleyin ve güncelleyin. Artık veritabanımız hazır durumda.

Artık Wordpress kurulumunu yapmaya geçebiliriz. Hatırlıyorsanız, Wordpress dosyalarımızı sunucumuza atmıştık. Wordpress dosyalarının içerisinde wp-config.php isimli bir dosya olacak. Bu dosyayı her hangi bir metin editörü ile açıyoruz. wp-config.php dosyamızı düzenledikten sonra tekrar sunucumuza yüklüyoruz. Bu bilgileri kimse ile paylaşmayınız. Bu bilgileri paylaşmak, site güvenliğinizi tehlikeye atacaktır.


Bu aşamadan sonra, sitemize giriş yapabiliriz. Wordpress kurulumunu tamamladık. Artık bir wordpress sahibisiniz. Sitenizin sonuna /wp-login.php ekleyerek yönetim paneline erişebilirsiniz. Manuel olarak wordpress kurulumunu sizlere anlattım.

Etiketler

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.