WebmasterYazılım

Wordpress Detaylı Optimizasyon

WordPress sisteminizde performans veya yavaşlık problemi yaşıyorsanız, sisteminiz kullandığınız hosting üzerinde yüksek kaynak kullanımına maruz kalıyorsa yazımızın devamında anlatacağımız işlemleri mutlaka uygulamalısınız. Teknikler ile Wordpress sisteminizi rahatlatabilir ve açılış hızını arttırabilirsiniz.

İlk önce önlem almamız gerekiyor, sistemimizin yedeklerini alalım. Yedek almadan Optimizasyon işlemlerine başlamayınız.

Wordpress Site Hızlandırma ve Optimizasyon İşlemleri

WP-Config Dosyasını Temizleme

wp-config.php dosyanızı açın ve gereksiz komutları silin. Yine aynı dosya üzerinden (wp-config.php)

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);
define(‘WP_MAX_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);

Komutlarını ekleyin. Bu komut, wordpress sisteminin ne kadar RAM (Bellek) kullanacağını belirler. Bellek limitini en üst seviyede tutmak en iyisidir. Wp-config.php dosyası ile fazla oynama yapmayalım, hosting hizmetinizin suspend alması kadar ciddi bir durum yok ise Bellek komutları yeterli olacaktır.

 

Wordpress Cache Eklentileri

WordPress Cache Eklentileri kullanın. Bu sayede sayfalar ilk önce önbelleğe alınacak ikinci veya daha fazla aynı sayfa ziyaret edildiğinde daha hızlı açılacak.

En çok tercih edilen ve stabil olarak çalışan; Wordpress Super Cache eklentisi bir çok webmaster tarafından öneriliyor ve kullanılıyor. WordPress Eklenti yükleme sayfasına girin ve popüler eklentiler sayfasından “ WordPress SuperCache “ Eklentisini kurunuz.

WordPress Super Cache eklentisinin ayarlarından “ Önbelleme aç “ kutucuğunu aktif ediniz.

“Önbellek dosyalarını sunmak için mod_rewrite kullanın” Seçeneğini işaretleyiniz ve kaydediniz. Kaydettikten sonra “ Durumu Güncelle “ uyarısı verecektir. Sayfanın biraz aşağısından “ Durumu Güncelle “ Butonuna basınız ve mod_rewrite özelliğini aktif hale getirin. Tabii ki diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.

 

Veritaban Temizliği Yapma

Veritabanı temiz tutmak SQL sorgularını hızlandırır ve site açılış hızınıza etki eder. Wordpress veritabanı temizlemek için bir çok eklenti bulunuyor fakat en popüler olan uygulama: “ Advanced Database Cleaner “ WordPress eklenti yükle alanından arama yapıp kurulumu yapabilirsiniz.

ADC (Advanced Database Cleaner) eklenti ayarlarında karşınıza, kullandığınız veritabanının tabloları gösterilecektir. Hepsini seçip, “ Bulk Actions “ Butonuna basınız ve Eklenti tarafından otomatik olarak veritabanı temizliği yapılsın. Veritabanı temizliğine neler dahil oluyor ?

Silinmiş Yorumlar, yazılar ve sayfalar. Gereksiz oluşturulmuş içerikler. (Silinen içeriklerin bir kısmı veritabanında yer almaya devam eder, bu işlem sayesinde tamamen silebilirsiniz.)

Sıkıştırma İşlemi

Bu adımı isteğinize göre uygulayabilirsiniz. cPanel’e giriş yapıp. “ Yazılım “ Kategorisi altında bulunan “ Web Sitesini Optimize Edin “ Seçeneğine tıklayınız.

Açılan sayfa da 3 seçenek bulunuyor. Daha önce sıkıştırma işlemi yapmadıysanız “ Devre dışı “ seçeneği aktif olarak gözükecektir. Diğer 2 seçenek ise, “ Tüm içeriği sıkıştır “ ve “ Belirtilen MIME (Uzantı) Türlerini sıkıştır “ olacaktır. İsteğinize göre seçim yapın. Belirtilen MIME türleri seçeneğinden, sıkıştırılmasını istediğiniz dosya türlerini belirleyebilirsiniz. (Önerilir.)

 

Hız Performansı Testleri

Sitenizin performansını artık test etmenizin zamanı geldi, büyük ihtimal ile başarı elde ettiniz fakat Optimizasyon öncesi ve sonrası farkları görmeniz ve analiz etmeniz yararınıza olacaktır.
Google Testmysite hizmetini kullanabilir ve Ücretsiz raporunuza ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak Google Testmysite hizmetini kullanabilirsiniz. Siteniz Mobil uyumluluk, Mobil hız ve masaüstü hız olarak 3 alanda test edilecektir.

Not: Bazı maddeler artık çoğu kişinin bildiği şeyler olduğu için kelime fazlalığından kaçınılmak üzere eklenmedi. Optimizasyonda öncelik neyse o maddeler hazırlanmıştır. Yazıda bulunan maddeler uygulanmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Etiketler

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı