İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Wikipedia Hakkında Bakandan Açıklama!

Wikipedia Hakkında Bakandan Açıklama!

Wikipedia Hakkında Bakandan Açıklama!
1

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia’da yer alan Türkiye’yi terör örgütleri ile iş birliği içinde gösteren ve aynı zamanda milli güvenliğe aykırı nitelikteki içeriklerini işaret ederek site hakkında açıklamalar yaptı.

 

Bakan Arslan, 5651 sayılı kanun kapsamında Wikipedia tarafından kamu düzenini ihlal edici ve Türkiye’yi terör örgütleri içinde gösteren söz konusu içeriklerin kaldırılmaması ve teknik olarak ihlalle ilişki site içeriğinin engellenmemesi nedeniyle “www.vikipedia.org” sitesinin tümüne yönelik girişin engellenmesine yönelik kararın, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylandığını hatırlattı.

 

Ahmet Arslan, “Erişime engelleme işlemi tesis edilirken Anayasanın haberleşme hürriyeti ile ilgili 22. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin ikinci fıkrası ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin 19. maddesinde öngörülen sebepler kapsamında ‘ölçülülük’ ve ‘orantılılık’ ilkesi gözetilmiştir.” sözlerini kullandı.

 

Aynı zamanda 5651 sayılı yasa kapsamında mahkeme veya resen kararları ile ilgili işlemlerin gerçekleştirdiğini aktaran Arslan, şunları da kaydetti;

 

Yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması; suçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntılara sebep olabilecek, özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin deşifre olmasına yol açacaktır. Bu rakamlardan hareketle, uluslararası düzeyde ülkemiz aleyhine haksız algı oluşmasına meydan vermemek ve olası bilgi kirliliğini önlemek adına diğer ülkelerde de olduğu gibi bu tür rakamlar toplu şekilde açıklanmamaktadır. Ancak, sosyal ve akademik çalışmalarda kullanılmak üzere orantısal istatistikler ‘guvenliweb.org.tr’ web sayfasında belirli aralıklarla yayımlanmakta olup, istatistiklere ‘http://www.guvenliweb.org.tr/dosya/brEi5.pdf’ adresinden veya ‘http://internet.btk.gov.tr/’ adresindeki istatistikler seçeneğinden erişilebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap