1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. WhatsApp’da Güvenlik Açığı Keşfedildi; Kimlerle Konuştuğumuza Ulaşılabilir!

WhatsApp’da Güvenlik Açığı Keşfedildi; Kimlerle Konuştuğumuza Ulaşılabilir!

WhatsApp’da Güvenlik Açığı Keşfedildi; Kimlerle Konuştuğumuza Ulaşılabilir!

Yazılım mühendisi Rob Heaton, WhatsApp’ta iki kişinin konuşmasının yalnızca dört satır Javascript bir Chrome uzantısı kullanıldığında WhatsApp’da ki konuşmaların çalınabildiğini söyledi.

 

 

Sorun, ‘çevrimiçi’ durumunuzun kişilerinizden herhangi biriyle sorgulanabilmesidir. Çevrimdışıyorsanız ve bir mesajı okumak ve cevaplamak için tekrar çevrimiçi olursanız, bu sunuculara kaydedilebilir. Başkaları aynı şeyi yaptıktan sonra tekrar çevrimiçi olduğunuz zamanları ilişkilendirmek, birbirlerine mesaj gönderen iki kişiyi etkin bir şekilde tanımlayan kalıpların görülebilmesini sağlayabilir.

Bu mesajlara ulaşmak yalnızca 4 satırlı Javascript kodu ile mümkün olabiliyor. Hatta bu kod ile kullanıcının ne sıklıkla WhatsApp’a girdiğini de ortaya çıkarabiliyor.
İki veya daha fazla insanın çevrimiçi kalıplarını ilişkilendirmek için daha fazla kod gerekebilir, ancak ilke aynıdır. WhatsApp, ‘en son görülen’ zamanlarınızı gizlemenize izin verirken, çevrimiçi olduğunuzda ve çevrimiçi olmadığınızda gizlemenize izin vermiyor. Bu da açığın etkin bir şekilde kullanılmasına olağan sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap