İnternet

Web Sitesi Kurulumu Süreci

İnternetin kullanımı artmasıyla birlikte son zamanlarda web site kurulumu diğer yıllara göre oldukça arttı. Eğer sizde bir web sitesi açmak isterseniz bu yazı tam da size göre!

 

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 

Alan Adı (Domain):

İnternet üzerinde barındırılan bütün web sitelerinin birer ip adresi vardır. Bu ip adresine göre web sayfaları sunuculardan çağırılır ve kullanıcıya ulaşır. Bu ip adresleri 12.123.45.67 yapısında olur. Kullanıcıların bu tarz numaraları aklında tutması zor olduğundan daha basit ve aklıda kalıcı olan; domain denilen kavram ortaya çıkmıştır. Alınan www.youngcorners.com gibi alan adları internet üzerinde ki bulunduğu ip adresi ile eşleştirilir. Tarayıcılar sizin url’ye yazdığınız domaini ip adresine dönüştürerek size o web sayfasını sunar.

Alan adlarını seçerken etkili, akılda kalıcı ve kısa olması web sayfanızın hatırlanmasında yardımcı olacaktır. Alan adları uzantıları arasında en çok kullanılan uzantılar .com ve .net uzantılarıdır. Her uzantının kullanım alanı farklıdır. Alan adları uzantılarının karşılığı şu şekildedir;

com : Ticari kuruluş veya şirket

co:  Ticari kuruluş veya şirket

edu: Eğitim kurumu

gov: Devlet kuruluşu

mil: Askeri kuruluş

net: Internet hizmeti sunan kuruluş

org: Kar amacı gütmeyen kuruluş

Alan adlarını kiralayabilirsiniz. Alan adlarının mantığı “ilk gelen alır” şeklinde çalışır. Yani kitap.com gibi basit domain adları önceden alınmıştır siz bu alan adlarını alamazsınız. Bu yüzden alacağınız alan adının boşta olması gerekmektedir. Alan adlarını; alan adı hizmeti veren firmalardan temin edebilirsiniz. Alan adının yıllık fiyatları 15-40 tl arasında firmalara göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan firmalar GoDaddy, turhost, natro gibi firmlaradır.

 

Sunucu (Host):

Web sayfalarınızı internet üzerinde barındırmak için hosta ihtiyaç vardır. Bu hostlar 7/24 çalışan, internet hızının yüksek olması ve dinamik bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Web sayfanızın dosyalarını aldığınız alan adı altında hosta yükleyerek internet ortamına aktarmış olursunuz. Alan adınızın url’ye girilmesi ile sunucuda ki dosyalarınızı kullanıcınıya sunulur. Hosting fiyatları büyüklüklerine göre değişebilir. Sadece bir web sitesi barındaran sunucular olduğu gibi, birden fazla web sayfaları barındıran sunucularda vardır.

 

Alan Adı ve Sunucu Aldıktan Sonra:

Aldığınız alan adını sunucuya yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu yönlendirme Name Server adreslerine göre yapılır. Sunucuyu aldığınız firmadan Name Server adreslerinizi öğrenebilirsiniz.

Yönlendirmeyi yaptıktan sonra web sitenizi tasarlamanız gerekmektedir. Web sitenizi kendiniz kodlayabileceğiniz gibi hazır script kullanarak da hazırlayabilirsiniz. WordPress, Joomla gibi scriptler kullanılabilir. Bu scriptleri ücretsiz olarak kurarak sitenizin içeriğine göre temanızı basit bir şekilde tasarlayıp web sayfanızı açabilirsiniz.

Hazır scriptleri kullanmak istemiyorsanız, kendi yazdığınız web sayfansının dosyalarını FTP kullanarak sunucunuza aktarabilirsiniz. FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi firmanızdan temin edebilirsiniz. En popüler FTP programı FilleZilla‘dır. FilleZilla kullanımı oldukça basit ve hızlı yapıdadır.

Web sitenizin ayarlarını yapmak için CPanel‘i kullanabilirsiniz. Cpanel çoğu sunucu firmasında kullanılır. Cpanel sayesinde FTP, veritabanı oluşturma, trafik miktarını ayarlayabilme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

 

SEO:

Her şeyi tamamladıktan sonra kullanıcıların sitenizi arama motorlarında bulabilmesi için sitenizi arama motorlarına bildirmeniz gerekir. Siteniz www.youngcorners.com olduğunu varsayalım, kullanıcı arama motoruna “young corners” yazdığında sizin siteniz çıkar. Arama sonuçlarında ilk sıraya çıkmak için SEO denilen işlemi yapmak gerekir. SEO sayesinde kullanıcı sadece “yazılım” şeklinde arama yapsa bile sizin siteniz ilk sırada çıkabilir. SEO’nun farklı teknikleri olduğu gibi SEO hizmeti veren firmalarda vardır.

Etiketler

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı