1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Vize ve Pasaport Olmadan Yolculuk Yapabileceksiniz!

Vize ve Pasaport Olmadan Yolculuk Yapabileceksiniz!

Vize ve Pasaport Olmadan Yolculuk Yapabileceksiniz!

‘Tanınan ve Güvenilen Yolcu’ grubundaysanız, pasaport ve vize olmadan yolculuk yapabileceksiniz.

 

 

İsviçre Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumun’da ele alınan konulardan bir tanesi de gelecekte kullanıma sunulması beklenen pasaportsuz yolculuk projesi.

Bir çok uzmana göre bu planın hayata geçirilmesi için teknolojiler uygun. Pasaportların ve kimliklerin süresinin dolmasının an meselesi olduğunu aktaran uzmanlar, öncelikle havayolu olmak üzere uluslararası yolculukların, vizesiz daha güvenli ve konforlu olacağına işaret ediyorlar. Fakat bunlar için öncelikle DNA, retine, damar yapısı ve parmak izi gibi temel biyometrik verilerimizle birlikte ekonomik durumumuz, iş hayatımız, sosyal hayatımız ve daha yüzlerce bilgilinin dijitalleştirilip paylaşılabilir hale getirilmesi gerekmekte.

 

 

Dijital kimliğin oluşumu ve sonrasında yaşanacak gelişmelere sırayla bakacak olursak:

  • Yolcu, telefonuna indireceği uygulama ile biyometrik bilgilerinin dahil olduğu dijital bir kimlik oluşturacak.
  • Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi yardımıyla onaylanacak bu kimlik, talep eden tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.
  • Yolcu, gideceği yerle ilgili adres bilgisinin yanında kendisiyle ilgili birçok bilgiyi paylaşacak. Bu bilgiler ışığında bir ‘risk profili’ oluşturulacak.
  • Risk profili uygun olan yolcu, pasaport kontrolüne geçmeden havaalanını, hızlı koridorları kullanarak hızlıca terk edecek.
  • Pek çok kez güvenli yolculuk yapan yolcu, ‘Tanınan ve Güvenilen Yolcu’ statüsüne girecek ve yeni yolculuklarında bir denetime maruz kalmadan ilerleyebilecek.
Yorum Yap

Yorum Yap