İlginizi Çekebilir
Geç Gelen 3 Puan!
  1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Video Hakem Uygulaması Rusya’da Düzenlenecek 2018 Dünya Kupasında Kullanılacak!

Video Hakem Uygulaması Rusya’da Düzenlenecek 2018 Dünya Kupasında Kullanılacak!

Video Hakem Uygulaması Rusya’da Düzenlenecek 2018 Dünya Kupasında Kullanılacak!

Son dönemlerde futbol camiasında en çok konuşulan konulardan biri olan Video Hakem Uygulaması (VAR), bu yıl düzenlenecek dünya kupasında kullanılması amacıyla onaylandı.

 

Karşılaşma sırasında oyuncuların hakeme yaptığı yoğun itirazlar, hakemi tereddütte bırakan pozisyonlar karşısında hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurarak pozisyon hakkında karar verdiği bir sistemdir.

Yaklaşık Son 1 senedir farklı platformlarda test edilen bu uygulama, futbol dünyasında uzun zamandır tartışmaya yol açan pozisyonları devre dışı bırakmayı hedefliyor.

 

Uluslararası Futbol Federasyonu Kurulu (IFAB) Cumartesi Günü Zürih’te gerçekleşen toplantı ile karar alındı. Toplantıda (VAR) oybirliği ile onaylandı. FİFA’nın Genel Sekteri İnfantino, VAR’ın kesin olarak önümüzdeki Dünya Kupasında kullanılacağına ilişkin kararın 16 Mart’ta yapılacak toplantıda alınacağını belirtti. Konu ile ilgili “Bugün itibariyle Video Hakem Uygulaması futbolun bir parçasıdır. Bu konu ile ilgili olumlu geri dönüşler bekliyoruz ve yeni teknolojiyi destekliyoruz. Çünkü Video Hakem Uygulaması konusunda biz çok olumluyuz.” şeklinde belirten İnfantino, uygulamayı destekler nitelikle sözlerde bulundu.

 

Son teknoloji ile gelen Video Hakem Uygulamasında izleyenlerin de neler olup bittiğinden emin olması için dev ekranlar ile yayıncılara ve yorumculara bilgi verilmesi planlanmakta. Geçmiş dönemlerde farklı yerlerde denenen sistem sayesinde kararların doğruluk seviyesi %93’ten %99’a çıktığı görüldü. IFAB, VAR uygulamasının felsefesini “Minimum müdahale, maksiumum fayda” olarak nitelendirdi.

 

[vurgu color=”#dd3333″]VAR aşağıdaki olaylarda kullanılabilecek;[/vurgu]

  • Gol var/Gol yok
  • Penaltı var/Penaltı Yok
  • Doğrudan kırmızı kart/İkinci sarı kart gelmedi ama dikkatli ol
  • Hatalı oyuncu (hakem yanlış oyuncuya karar verirse)
Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap