İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Uydudan Kontrollü İlk Anka-S’ler THK’ya Teslim Edildi

Uydudan Kontrollü İlk Anka-S’ler THK’ya Teslim Edildi

Uydudan Kontrollü İlk Anka-S’ler THK’ya Teslim Edildi

TAI tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol edilebilmesiyle gece gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen 2 İHA ve sistemler Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TAI) tarafından geliştirilen seyrüsefer yapabilen ilk insansız hava aracı sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak, 2 İHA ve ilgili sistemleri Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

TAI’den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve yerli imkanlarla uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol, hava aracı kontrol bilgisayarları, milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyetiyle, sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S’de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı, veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu.

Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap