İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Üniversiteli Öğrenciler Elektrikli Otomobil Yaptılar!

Üniversiteli Öğrenciler Elektrikli Otomobil Yaptılar!

Üniversiteli Öğrenciler Elektrikli Otomobil Yaptılar!

Konya Ticaret Odası (KTO), Karatay Üniversitesi’nin öğrencileri, çalışmada tamamen yerli olan ve İsminin “Diriliş 1251” olduğu bir elektrikli araç üretti.

 

Üniversite’nin bünyesinde AR-GE topluluğu öğrenciler, tamamen elektrikle çalışan ve tasarımı yerli araç tasarladı.
Aracın 4 Metre olan uzunluğu ve 6 kilowattlık batarya ile saatde 110 kilometre hızına ulaşabiliyor.

İsminin “Diriliş 1251” olduğu araç, motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, batarya paketlemesi, yerleşik şarj birimi, telemetre, araç kontrol sistemi ve mekanik aksamı tamamen yerli.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, aracın öğrencilerin tasarımı olduğuna dikkati çekti. Üniversite olarak yerli Otomobil konusunda Konya’ya destek vermeye devam ettiklerini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu tarihi sorumluluğa Konya ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden gelmeyi hedefliyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Diriliş 1251 adlı aracımızı daha da geliştireceklerine dair inancımı kalbimde taşıyorum.”

Yorum Yap

Yorum Yap