1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Üniversite Eğitimi İçin Türkiye’ye Gelen Kamerunlu Gençten ‘Atatürk’ Uygulaması

Üniversite Eğitimi İçin Türkiye’ye Gelen Kamerunlu Gençten ‘Atatürk’ Uygulaması

Üniversite Eğitimi İçin Türkiye’ye Gelen Kamerunlu Gençten ‘Atatürk’ Uygulaması

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk hem yaşadığı dönemde hemde vefatından sonra sadece Türkiye’de olmayıp tüm dünyada sevilen bir liderdir. Dünyada ki birçok liderin şüphesiz saygı duyduğu Atatürk’ü yakından tanıma fırsatı olanlar onu daha çok sevdi. İşte onlardan biri de eğitim için ülkemize gelen Kamerunlu Funyi David Tumenta…

Üniversite eğitimi için Türkiye’Ye 2 yıl önce gelen Kamerunlu Tumenta, Mustafa Kemal Atatürk’ü araştırınca hayran oldu. Atatürk hakkında öğrendikleri bilgileri diğer yabancılarında öğrenmesi için bir akıllı telefon uygulaması oluşturdu.

Ankara Üniversitesinde Kimya Mühendisliği okuyan Tumenta, Türkiye’ye gelmeden önce Atatürk hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını belirtti.

Tumenta “Ankara’ya geldiğimde bir arkadaşım Atatürk ile ilgili bir şeyler anlattı. İlgimi çekti. Okumalar yaptım kendisiyle ilgili. Okudukça hayranlığım arttı. Atatürk müthiş bir lider.” dedi.

Diğer çevresindeki yabancılarında Atatürk’ü öğrenmesi gerektiğini savunan genç bunun için 6 ayda bir telefon uygulaması geliştirdiğini belirten Tumenta “6 ay uygulamayı yapmak için uğraştım. 2 gün önce uygulama Google Play Store’da aktif hale geldi. Uygulama içerisinde Atatürk’ün kim olduğunu anlatmaya çalışıyorum.” diye konuştu.”

 

Funyi David Tumenta, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” isimli uygulamanın ücretsiz indirilebileceğini bildirerek, aplikasyonda Atatürk’ün kişisel biyografisi, askeri hayatı, fotoğrafları, önemli sözlerine yer verdiğini söyledi.

Atatürk’ün sevdiği 12 şarkının da bu uygulamayla dinlenebileceğine işaret eden Tumenta, şarkıların sayısının zaman içerisinde artacağını ve yeni fotoğraflar ekleyeceğini de belirtti.

 

7 DİLDE ATATÜRK ANLATILACAK

Uygulama dilinin İngilizce olduğunu aktaran Kamerunlu öğrenci Tumenta, şöyle devam etti:

“Türkler Atatürk’ü biliyor, yabancılar bilmiyor. Bu yüzden İngilizce olarak tasarladım. Ben 7 dil konuşabiliyorum. Uygulama 2 hafta içerisinde 7 dilde hizmet verecek. Google Store’da çok Atatürk uygulaması var. Benimki özellikle Google tarafından doğrulandı ve işaretlendi. Çünkü diğer uygulamalardan daha bilgi verici. Uygulamada bazı haber sitelerinin linkleri de var. İnsanlar dünyada ne oluyor bilsin diye yaptım bunu. En yüksek güncelleme veren haber siteleri anlık olarak her 10 saniyede bir değişiyor. Sosyal medyada istediğin haberi paylaşabiliyorsun.”

Tumenta, uygulama için gündüz ve gece modu şeklinde 2 farklı arka plan seçeneği oluşturduğunu da anlattı.

 

 

Atatürk hakkında çok sayıda kitap okuduğunu, bunun için kütüphanede araştırma yaptığını dile getiren Funyi David Tumenta, “En çok sevdiğim lider Atatürk. Atatürk çok akıllı bir adam, çok güzel bir insan, çok başarılı bir asker. Böyle çalışan birisini hiç görmedim. Aynı zamanda kitaplar yazmış. İnanılmaz bir lider. Çok gurur duydum. Zamanımı ve paramı verdim bu uygulama için. Herkes Atatürk’ün kim olduğunu öğrensin istedim. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ Atatürk’ün en sevdiğim sözüdür.”

Tumenta, uygulamanın iOS, Windows tabanlı telefonlara indirilebilmesi için de girişimde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Yorum Yap