1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ulusoy Turizm iflas açıkladı

Ulusoy Turizm iflas açıkladı

Ulusoy Turizm iflas açıkladı

Bir zamanlar Türkiye’de taşımacılık ve nakliye sektöründe, başı çeken köklü firma Ulusoy turizm iflasını açıkladı.  Ulusoy ailesi taşımacılığa 1930’lu yıllarda Karadeniz’de Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy tarafından Of – Çaykara arasında sal(kayık) ile başladı. Daha sonra 1937 yılında alınan Opel marka bir  otobüsle Of – Trabzon arasında seferlere geçti ve Ulusoyların nasıl bir yol izleyeceği ortaya çıktı.

Zamanla turizm ve taşımacılık sektöründe gitgide büyüyen Ulusoylar; Ulusoy Transport Company’i kurarak uluslararası tır taşımacılığında büyük  atılımlara imza attılar. 1991 yılında Bosfor A.Ş’yi de bünyelerine katarak Avrupa’ya otobüs seferleri yapmaya başlayan şirket yine o yıllarda 2500 tanker ve 10.000 çalışanıyla İran’dan ham petrol taşımacılığını yaptı.

1920’li yıllarda Hacı bahattin Ulusoy tarafından salla yolcu taşıyarak işe başlayan Ulusoylar; 1995 yılında tüm şirketleri Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş çatısı altında Yenibosna’daki merkezde topladılar.

Her geçen gün nüfusu artan ve kollara bölünen ailenin; Saffet Ulusoy ve Ali Osman Ulusoy tarafından kurulan Otobüs taşımacılığı şirketi, 2016 yılında yaşanan fikir ayrılığı sonucu Ali Osman Ulusoy Turizm ve Ulusoy turizm olarak ayrı bir şekilde yoluna devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Ulusoy turizmin iflas açıklamasında sonra eski TFF başkanı Haluk Ulusoy’un evi icralık oldu. İcra davası, bir varlık yönetim şirketi tarafından alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle açıldı.  İstanbul Leventte’ki 5 katlı villanın değeri 25 milyon TL olarak belirlendi. Satış ihalesinin ilki 31 ekimde yapılacak.

Uçak biletlerinin bazı koşullarda uygun hale gelmesi ve müşterilerin; otobüsleri sürekli uçakla karşılaştırması sonucu, Otobüs firmalarının çoğalmasıyla pazarı daralan otobüs sektörü; 1920’li yıllarda taşımacılığa başlayan köklü firma Ulusoy Turizmin iflas açıklamasıyla sarsıldı.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap