1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ukrayna-Rusya Krizi Neden Çıktı?

Ukrayna-Rusya Krizi Neden Çıktı?

 Son yıllarda Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlik, geçtiğimiz pazar günü Rusya'nın Ukrayna'ya ait olan üç savaş gemisine el koymasının ardından yeniden alevlendi. 

Ukrayna-Rusya Krizi Neden Çıktı?

Son yıllarda Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlik, geçtiğimiz pazar günü Rusya’nın Ukrayna’ya ait olan üç savaş gemisine el koymasının ardından yeniden alevlendi.

Kerch Boğazından geçerek Azak Denizindeki Mariopol’a gitmeye çalışan iki gambot ve bir römorkorden oluşan Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait üç savaş gemisine, Rusya sularında hareket ettiği gerekçesiyle Rus Kuvvetleri tarafından el konuldu. Yaşanan gerginlik sırasında 1 Ukrayna askeri yaralandı ve 1 asker hayatını kaybetti. 2 gemide hasar görüp rotasını kaybetti. Bu olayın ardından Ukrayna Parlamentosu 28 Kasım Çarşamba günü itibariyle 1 aylık Olağanüstü Hal ilan etmeyi öneren kararnameyi kabul etti.

Rusya bu müdahalenin Ukrayna gemilerinin Rus sularını ihlal etmesi sonucu yapıldığını bildirdi. Fakat iki ülke arasındaki Kerch Boğazı ve Azak Denizi 2003 yılında imzalanan anlaşmayı göre ortak deniz suları ilan edilmişti. Buna rağmen Rusya Kerch Boğazındaki köprünün altından geçen tüm gemileri denetliyor. Ayrıca Azak denizinde iki Rus savaş uçağı ve iki savaş gemisi devriye atıyor.

Gerginlik Savaş Riski Taşıyor Mu?

Ukrayna şuanda ülkenin doğusunda Rus destekli direnişçilerle çatışma içerisinde. Bu olay Ukrayna-Rusya arasında yeteri kadar gerginliklere sebep olurken gemi krizinin yaşanması krizi en üst düzeye çıkardı. Olağanüstü hal ilan eden kararı Ukrayna Başbakanı Poroşenko’nun imzalaması ve Rusya’nın savaş gemileriyle savaş uçaklarını bölgede gezdirmesi ayrıca iki ülkenin donanmalarının doğrudan karşı karşıya gelmiş olması insanların aklına savaş çıkma endişesini getirdi.

Bunun üzerine Ukrayna Başbakanı Poroşenko OHAL ilan etmek, savaş ilan etmek değildir açıklamasında bulundu. Ancak yine de Ukrayna ordusu alarm durumunda.

Tüm bu gelişmeler karşısında Kremlin bu yaşanan gerginliğin Ukrayna tarafından OHAL ilan etmek amacıyla düzenlenen bir provokasyon olduğunu söylüyor. Ukrayna’nın sıkıyönetim ilan ederek sokaklarda yaşanan eylemleri ve medyayı kontrol altına alarak, bu durumu Mart ayında gerçekleşecek olan Başkanlık seçimlerinde lehine kullanmak istediği ayrıca Kremlin tarafından belirtiliyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap