1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. UBER ve “Ticari Taksi” Anlaşmazlığı

UBER ve “Ticari Taksi” Anlaşmazlığı

UBER ve “Ticari Taksi” Anlaşmazlığı
3

Ülkemizin son dönemlerdeki gündemi bir hayli yoğun. Bu yoğunluğun arasında sınır dışında yürüttüğümüz Afrin Harekatı gibi milli meselelerin yanı sıra, toplumsal tartışmalarda sık sık oluyor. İşte bu toplumsal tartışmalardan son dönemde gözlemlediğim ve tepkilere tanık olduğum UBER meselesi çok güncel.

İstanbul gibi 20 milyona yakın nüfusa sahip bir şehirde, insanlar ulaşımlarını kendi şahsi araçlarının dışında toplu taşımalar ve ticari taksilerle bunun yanında ortaya yeni çıkan UBER gibi mobil uygulamalarla sağlıyorlar. Peki bu UBER taksici esnafının söylediği gibi “emek hırsızlığı mı” yoksa kendiliğinden oluşan bir pazar mı? burası muallak. Fakat meseleye farklı açılardan yorumlar getirmek gerekiyor.

Öncelikle bugün İstanbul’daki Ticari Taksilerin, plaka fiyatlarını inceleyerek başlayabiliriz. Şuan da “T” ile başlayan ticari taksi plaka almak isteyen birisi gözünden 1.630.000 TL’yi çıkarmak zorunda, ki buna araç fiyatlarını eklemiyorum. C plakası içinde 1.620.000 TL, M için 1.510.000 TL.

Şimdi olaya bu açıdan bakınca plaka sahipleri müşteri taşıma hakkını elde edebilmek için böyle uçuk rakamlar ödüyorlar. Bunun karşılığında da plakayı kiraya vererek 8-9 bin TL yada şoför çalıştırarak 12-13 bin lira gibi gelirler elde ediyorlar. Yatırılan paraya göre gelire bakınca farklı yatırımlar düşünmek daha mantıklı gelebilir ama burada bizi ilgilendiren husus; UBER’in bu müşteri taşıma hakkını sadece bir V.I.P araç alarak ve vergi ödeyerek elde edebiyor olması. Buraya dikkatinizi çekmeyi istiyorum; Bir tarafta 1.630.000 TL ödeyen ve bu hakkı elde eden Taksici esnafı diğer tarafta 100.000 TL’lik VIP araçla taşıma yapan UBER. Yıllarca devletin mücadele ettiği korsan taksicilikten tek farkı nedir? diye soruyorum. Vergi ödemesi mi? ya da takım elbise giyen şoförlü VIP araçlar mı?

Kimse kusura bakmasın olaya etik yönden bakınca UBER’in ne ticari ne de ahlaki yönden bir açıklaması yok.

Tabi bazen gelişen olayları anlayabilmek için olaylara sebep-sonuç ilişkisine göre farklı zaviyelerden bakmak lazım.
Ticari Taksileri etrafımdaki insanlara sorunca bir hayli olumsuz yorumlar alıyorum, ki burada haksız da değiller. Özellikle kadın kullanıcılar ticari taksi kullanmakta aşırı çekindiklerini söylüyorlar. Yolu uzatan, fazla para alan, trafik de gayrı nizami hareket eden taksicileri de düşününce; insanların neden UBER’i tercih ettiğini anlıyorum. Burada tek suçlu UBER değil, işini layıkıyla yapmayan taksi şoförleri de suçlu. Her taksi şoförü böyle değil tabii ki, onları tenzih ediyorum ve laf da adresine gider zaten. Peki taksi şoförleri neden böyle yanlış kişilerden oluşuyor? bunu da bir sorgulamak lazım.

Plaka sahipleri taksiye 1.630.000 TL ödeyince, karlarını şoförlerden çıkartmaya çalışıyorlar. Bugün bir taksiye günde iki şoför çıkıyor ve her şoför 12 saatlik kullanım için plaka sahibine 220 TL ücret ödüyor. Bir şoför 12 saat için plaka sahibine 220 TL ödeyecek, ardından arabaya yakıt alacak ardından yevmiyesini çıkarıp evine ekmek götürecek! Olaya bu yönden bakınca taksi şoförlerinin işi ciddi manada zor oluyor. Hal böyle olunca taksiye düzgün şoförler çıkmak istemiyor, çıkanlar da bahsettiğimiz etik dışı yöntemlere başvuruyor. Aslında olay birbirine bağlı zincirler örgüsü gibi. En sonunda insanlar bundan dolayı UBER gibi uygulamaları tercih ediyor.

Bunun için kanaatimce çözüm;
Devletin kurumları taksi plaka fiyatlarını gözden geçirmeli ve gerekliyse müdahalede bulunmalı. Bunun yanında ekmeğini kaybetmek ve böyle uygulamalara prim vermek istemeyen Esnaf Odaları ile Taksici Esnafı müdahalelerle kendi pazarlarına acilen çeki düzen vermeli ki, insanlar tekrardan Ticari Taksilere itimat etsin.
Çünkü artık 21.Yüzyıldayız insanlar artık her sektörde kaliteli ve kurumsal hizmet bekliyor. Ve gelecekte; bunu anlayanlar ekonomik olarak var olmaya devam edecek, anlamayanlarsa ekonomik olarak kaybolmaya mahkum olacak. Taksici esnafınında bunu fark edip gerekli önlemler alması lazım. Her önüne gelen, boşta kalan, avam tayfa taksiye çıkmasın ki; bizler gibi gençler yabancı sermayeli UBER karşısında milli ve köklü olan taksici abilerimizi tercih edelim, destekleyelim.

 

 

 

MELİH KÖSEOĞLU

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap