1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Metrosu Avrupa’nın En İyisi Seçildi

Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Metrosu Avrupa’nın En İyisi Seçildi

Uluslararası sivil toplum kuruluşu UITP'nin yaptığı araştırmada Dünya genelinde 500 kişinin üzerinde yolcu taşıma kapasitesi olan tüm "sürücüsüz metrolar" incelendi. Bu inceleme sonucunda yeni açılan ve Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe hattı Avrupa'nın en kapasiteli  sürücüsüz metrosu oldu.

Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Metrosu Avrupa’nın En İyisi Seçildi

Uluslararası sivil toplum kuruluşu UITP’nin yaptığı araştırmada Dünya genelinde 500 kişinin üzerinde yolcu taşıma kapasitesi olan tüm “sürücüsüz metrolar” incelendi. Bu inceleme sonucunda yeni açılan ve Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe hattı Avrupa’nın en kapasiteli  sürücüsüz metrosu oldu.

İBB’nin sitesinde yer alan açıklamaya göre UITP’nin araştırmasına Dünya’nın önde gelen şehirlerindeki sürücüsüz metrolar konu oldu. Üsküdar metrosu bu 62 şehir arasında Dünya sıralamasında tek seferde 1620 kişiyle en çok yolcu taşıyan 3. metro oldu. Dünya genelinde Singapur hattı 2000 kişilik yolcu kapasitesiyle 1. olurken, 2.de Kuzey Doğu Singapur hattı oldu.

Avrupa genelinde ise 1620 kişiyle birinci olan Üsküdar metrosunu 1200 kişilik kapasiteyle Roma, 895 kişi kapasite ile Barcelona, 720 yolcuyla Paris metrosu takip etti.

 

UITP (Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği)

Yorum Yap

Yorum Yap