1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye’den Gürcistan’a Yakıt Almaya Gidiyorlar!

Türkiye’den Gürcistan’a Yakıt Almaya Gidiyorlar!

Türkiye’den Gürcistan’a Yakıt Almaya Gidiyorlar!
1

Son yıllarda ülkemizde akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ardından, Dünya’nın en pahalı akaryakıt kullanan ülkesi olduk. Bu sebeple araç sahipleri, yakıt tasarrufu sağlayabilmek adına farklı alternatiflere yöneliyor.

 

Benzin fiyatlarının pahalı olmasından, ayrıca bazı kullanıcılarında çevreye daha az zarar verdiğini düşünmesinden dolayı; LPG, araç sahipleri tarafından yakıt tasarrufu için tercih edilebilir konumda.

Fakat LPG’nin aracın performansını olumsuz etkilemesi ve LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmaması sebebiyle, LPG’ye olan talep belirli bir seviyenin üzerine çıkamamaktadır.

Doğu Karadeniz’de yaşayan vatandaşlarımız ise bu konuda farklı bir çözüm uyguluyor.

Hemen Artvin sınırımız da bulunan Gürcistan’la daha önce yaptığımız anlaşmaya göre, vize uygulaması her iki ülke arasında karşılıklı olarak kalkmıştı. Bu anlaşmayı fırsata çeviren Doğu Karadeniz halkı ve özellikle Artvin ve Ardahan illerinde yaşayan vatandaşlarımız, sınırın diğer tarafına yakıt almaya gidiyor.

Türkiye’de son zamdan sonra 5,66 TL’ye çıkan Benzin ve 5,17 TL olan Motorine karşı, sınırın öteki tarafında, Gürcistan’da Benzin 3,80 TL Motorin ise 3,50 TL olarak satılıyor.

Sınır geçişlerinde alınan ücretin de 15 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda; Doğu Karadeniz illerinden Batum’a yakıt almak için gitmek, bir hayli kazançlı gözüküyor.  Bu doğrultuda özellikle sınıra yakın Posof’lu ve Hopa’lı vatandaşlarımız, lastiğin altına takoz koyup depoyu ağzına kadar doldurarak; yıllardan beri Batum’a gidip geliyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap