İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Türkiye’de Hedefe 2 Maç Kala Fiyasko!

Türkiye’de Hedefe 2 Maç Kala Fiyasko!

Türkiye’de Hedefe 2 Maç Kala Fiyasko!
2

Bu yazımı yazarken konuya nereden başlamam gerektiğini uzun süre düşündüm. Çünkü konuya nereden başlarsam başlayayım fiyasko üzerine kuruluyor.Türkiye Futbol Federasyonu mu teknik direktörü mü oyuncular mı? Neresinden tutarsan tut hepsinin sonu olumsuzlukla bitiyor.

 

Aldığımız Ukrayna mağlubiyetinden sonra gruptan çıkmamız zaten mucize haline gelmişti fakat Hırvatistan karşında aldığımız galibiyet bize tekrar bir umut kazandırmıştı. Bir sorun vardı. Ukrayna maçından sonra kendimize ders çıkaramamıştık.

İzlanda takımının oyun stili de aynı Ukrayna milli takımı gibi kapalı savunma yapıp aldıkları uzun toplarla ve kontrataklarla pozisyon üretmekti.Ukrayna maçında düştüğümüz hatanın bir benzerini hatta kendimi neredeyse Ukrayna maçının özetini izliyormuş gibi hissettim.Bu tarzda kapalı savunma oynayan takımları açmak için ya sürekli hızlı pas yaparsın, dikine oyunla göbekten pozisyonlar üretirsin ya da bireysel yetenekli oyuncularınla adam eksiltip pozisyon üretme şansı yakalarsın fakat dün çıktığımız ilk 11’i görünce içime bir kaygı düştü.Türkiye milli takım teknik direktörünün yaptığı açıklamaları dinleyip çıkardığı 11’i görünce dalga geçtiğini düşündüm. Hatırlarsanız Lucescu “ligde düzenli oynayan Türk oyuncular yok.Bu yüzden kimi oynatmam gerektiğini bilemiyorum” diye bir açıklama yapmıştı fakat dün çıkardığı ilk 11 de kendi kulübünde oynamıyor şimdi nasıl oynuyor dediğimiz oyuncular vardı.

Bu konuda ilk Arda Turan’dan bahsetmek istiyorum.Maçtan 1 gün önce Arda Turan maça fiziksel olarak hazır değilim diye açıklama yapmıştı fakat hazır olmayan oyuncuyu oynatmanın mantığı ne olabilir diye düşünuyorum ve aklıma sadece 100. Maçını oynaması sebebi geliyor.Diğer bir oyuncu ise Mehmet Topal.Kendi takımında oynamıyor fakat Türk milli takımında stoper yokmuş gibi stoper oynatmayıp ön libero olan Mehmet Topal’ı stoper bölgesine çekiyorsun.Mehmet Topal’ın geriden oyun kurabilme özelliği olsa biraz mantıklı bir açıklaması gelecek fakat hem oyun kuramaması hem de yediğimiz gollerdeki hataları ile ne kadar yanlış bir karar olduğunu bir kez daha görmüş olduk. İlla Mehmet Topal’ı oynatmak istiyorum rakip İzlanda hava topu önemli dersen de kendi görev yerinde oynat. Kaç kere izledik Mehmet Topal’ın stoper oynayamadığını fakat ısrarla aynı hatada devam ediyor.Bunun dışında dizilişimizde Cenk’in kanat oynamasını yanlış buldum.Cenk şu anda formda bir futbolcu fakat o bölgede kendi özelliğini kaybediyor.

Bunun yerine çift forvet oynamak daha mantıklı olurdu.Zaten bu tarz takımları açabilmek için kanat oyuncusunun çalım atıp adam eksiltmesi önemliyken hiç oynamayan Arda’nın ve kanat özelliği olmayan Cenk’in oynaması hataydı.Ortasahamız bile yanlıştı.Fiziksel olarak diri olan bir takıma karşı ortasahamız çok güçsüzdü.Oyunu pas yaparak açabilsek belki faydalı olurdu fakat pas oyununda aşırı yavaş kaldık ve ortasahamızı dirençli tutacak bir oyuncumuz bile yoktu.Lucescu’nun oyuna müdahaleleri çok geçti.Zaten ilk geldiğinde de Lucescu’nun milli takım için çok yanlış bir isim olduğunu düşünüyordum.Bana göre milli takımın başında Türk hoca olması daha olumlu olurdu.Hem ligdeki oyuncuları tanıması açısından hem de gereken ruhu ve idare edebilme kapasitelerinden dolayı Türk teknik direktörlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında bu konuyu yabancı sınırlaması gibi bir sonuca bağlamak bahanelere sığınmak olur.Çünkü oyuncu yetişmiyor diyorsun ama yetişeni kadroya almayıp hiç oynamayan oyuncuları kadroya alıyorsun.Örnek verecek olursam Volkan Şen kendi kulübünde oynamayamazken aynı kulüpte onu kesen genç yetenek Abdülkadir’i kadroya almamak bu bahanelerin önüne geçiyor.Örneğin Cengiz Ünder’in maç kadrosuna alınmaması genç oyunculara şans vermemek demektir.Bu yüzden umarım bu bahanelerin arkasına sığınmayız.

 

Son olarak federasyon hakkında konuşup yazımı bir sonuca bağlamak istiyorum.Federasyon gruplardaki bu süreçte yapmaması gereken bütün hataları yaptı ve en büyük hatanın federasyonda olduğunu düşünüyorum.Federasyonun Fatih Terim ile yaşadıkları krizi çözememeleri aynı şekilde futbolcuların hocayla yaşadıklarında net bir tavır alamamaları ve bir gün önce hocam sana güveniyoruz deyip bir gün sonrasında ise hocayı kovmaları çok büyük hataydı.Arda Turan, Fatih Terim ile yaşadıkları olay yüzünden milli takımı bırakıyor fakat yerine sırf idare etsin diye Lucescu’yu getirip Arda’yı tekrar milli takıma çağırdılar.Egolarımız milli takımın önüne geçti.

Federasyon aynı şekilde günü kurtarma adına gereken her şeyi yapıyor.Şu anda kime sorsan Türk hakemleri nasıl yönetiyor diye dört büyüklerden tutun da amatör kümesine kadar herkes hakemlerden şikayetçi.Kime sorsan federasyona güvenmiyor.Bir kriz olduğunda günü kurtarmak için hamle yapıyorlar.Örnek verecek olursak Fenerbahçe’nin son Akhisar maçında Alper Potuk’un direkt kırmızı kart görmesi.Hakem kararı yanlış karardı fakat direkt kırmızı kart olduğu için en az 2 maç kuralının uygulanması gerekiyor.Alper ise 1 maç ceza alıyor sırf derbiye yetişsin diye.Şu anda anlatmak istediğim derbi değil.Yani eğer yanlış kırmızı kartsa çıkarsın hakemimiz verdiği kırmızı kartta yanlışlık yapmıştır o yüzden bir istisna olarak Alper’e ceza vermeyeceğiz dersin.En azından hatanı kabul edersin ve bu anlayışla kabul edilir ama sen hatanı da kabul etmiyorsun ortada bir karar vermek için 1 maç ceza verip herkese yaranmaya çalışıyorsun.Herkese yaranmaya çalışayım derken de herkesin güvenini kaybediyorsun.Zaten güvenin olmadığı yerde başarının çıkma olasılığı yoktur.

Bu arada önemli bir detay olarak en güzel şeyi sona bırakmak istedim.Bunca kötü şeyden sonra iyi şeylerin olduğunu da bilelim istedim.Eskişehir halkını bütün kalbimle tebrik ederim.Verdiği destek inanılmazdı.Maç 3 0 olduğunda bile desteği bırakmadılar bir kez olsun olumsuz bir harekette bulunmadılar.Alkışı ve tebriği tek hak eden taraftardı.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Harfi harfine katılıyorum kardeşim.