İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye ‘Ortaklaşa Problem Çözmede’ OECD Ülkeleri Arasında Sonuncu

Türkiye ‘Ortaklaşa Problem Çözmede’ OECD Ülkeleri Arasında Sonuncu

Türkiye ‘Ortaklaşa Problem Çözmede’ OECD Ülkeleri Arasında Sonuncu

OECD yeni yayınladığı araştırma ile Türkiye’de kötü eğitim tablosunu maalesef ki bir kez daha ortaya çıkardı. 15 yaşındaki çocukların ‘ortaklaşa problem çözme’ yeteneğinin değerlendirildiği araştırmada Türkiye 52 ülke arasında 48’inci oldu, OECD ülkeleri arasında ise son sırada yerini aldı.

Ağustos ayında yayınlanan raporla Türkiye ‘eğitim refahı’ sıralamasında ‘sıfır’ puan ile Meksika’yla son sırayı paylaşmıştı.
Son yapılan araştırmada da ortaya çıkan kötü sonuçlar bizi bir kere daha düşünmeye sevk ediyor.

 

 

OECD’nin 52 ülke ve ekonomide yaptığı araştırmada, 15 yaşındaki öğrencilerin ekip içinde çalışma becerileri sınandı. 2015 yılında yayımlanan bireysel PISA sonuçları bu sefer de kolektif çalışmalar üzerinden değerlendirildi.

OECD’nin daha önceki PISA araştırmalarında özellikle matematik ve fen bilimleri alanlarında en ön sıralarda yer alan Uzakdoğulu öğrenciler, bu alanlarındaki başarılarının sosyal becerilerine engel oluşturabileceği yönündeki önyargılara rağmen, ekip çalışmasında da liste başı oldular.
Yaklaşık 125 bin öğrencinin sınandığı araştırmada Singapurlu öğrenciler birinci oldular.


Araştırmanın yürütüldüğü 52 ülke arasında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de altında kalarak 48’inci sırada yer aldı.


OECD üyeleri arasında ise ülkemiz son sırada yer aldı. Ortak çalışmalarda kız öğrencilerin tüm ülkelerde daha başarılı olduğu tespit edildi.


Geçtiğimiz aylarda yayınlanan OECD raporuna göre Türkiye eğitim sonrası hayatta da başarısız.

Türk öğrencilerin iyi oldukları alanların da eylül ayında dünyada önemsiz olduğu yine PISA direktörü tarafından açıklanmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap