Futbol

Türk Futbolunda “Yabancı Sınırı ve Altyapı’

Biliyorsunuz ki uzun zamandır gündemi meşgul eden ve herkesin tartıştığı bir konu vardı.Konunun genel başlığı ülkemizin futboluna yabancı sınırı gelmeli mi sorusuydu. Kimi yabancı sınırının gelmesini istedi kimi ise aksine yabancı sınırı gelmemeli düşüncesine sahipti hatta bunu daha da genişletip yabancı sayısı sınırsız olsun diyenler bile oldu.

Yabancı Sınırı Tartışması

Öncelikle bu tartışmanın neden çıktığı sorusunu sorduğumuzda verilecek ilk cevap milli takımın başarısızlığı olacaktır. Milli takımımızın Dünya Kupası’na katılamamış olması ve milli takım teknik direktörünün ülkemizdeki yabancı oyuncuların çokluğunun eleştirilmesi ile gündemdeki yerini ön plana aldı.Milli takımımızın başarısızlığının en büyük nedeni olarak Türk futbolcuların yetersizliği ve Türk oyuncu yetişmemesi olarak görüldü.

 

Genel başlık olarak tartışmanın sebebi gerçekten de çok haklıydı.Çünkü Türk Milli takımının Dünya Kupası’na katılması gerekiyordu.Ülkemizde oynanan futbol bu kadar kaliteli iken milli takımın kötü gitmesinin açıklaması olarak bu görülebilir bir sonuçtu.

 

Bu kısma kadar her şey güzel gidiyor fakat neden kaliteli Türk futbolcu yetişmiyor sorusunu sorduğumuzda, cevabın yabancı sınırı olması bana göre yanlış bir görüştür. Çünkü bu konuda bizim en büyük problemimiz altyapı eksikliğimizden geliyor.
Örneğin bir programda Galatasaray başkanı Dursun Özbek’in yapmış olduğu bir açıklama bu eksikliğin bize ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor. Diyor ki; Galatasaray takımının 2 tane antrenman sahası var.Bunlardan bir tanesinde A takım antrenmanlarını yapıyor diğerinde ise altyapı takımımızın maçları oynanıyor.Altyapı takımımız antrenmanlarını nizami olmayan sahalarda yapıyor dedi. Türkiye’nin en büyük kulüplerinin bu halde olması ülkemiz adına üzücü bir durumdur.Bir futbolcunun kendisini geliştirebilmesi için altyapı dediğimiz bu sistemin başarıyla uygulanması gerekiyor.Bu uygulanmadığı takdirde altyapılarınızdan oyuncu çıkmıyor ve Türk futboluna oyuncu kazandıramıyorsunuz. Bunun yerine hazır olmuş oyuncuları satın alma yoluyla takımınıza katmaya çalışıyorsunuz.

 

Türk futbolunda sınır meselesi altyapı konusuyla bağlantılı bir konudur.Aslında ülkemizde sınır olmasa bile bu sınırı oyuncu yetiştirerek kendimiz koyabiliriz.Yani altyapını geliştirdiğin takdirde yabancı oyuncu satın almak yerine elindeki Türk oyuncuyu kullanacaksın.Hem maddi açıdan kulübün rahatlamış olacak hem de Milli takımına oyuncu kazandırmış olacaksın.Transferlere milyon eurolar harcıyoruz fakat altyapılarımıza ne harcıyoruz? Altyapı hocalarımız kaliteli mi veya altyapı hocaları verdikleri emeklerin karşılıklarını alıyorlar mı? Tesislerin yeterli sayıda mı veya ülkede yaşayan insanların, hem spor alanında hem de eğitim alanında kendini geliştirme olasılığı var mı?

 

 

Bunun gibi bir sürü soru sorup ve bu sorulara cevaplar verebilecek seviyeye geldiğimizde altyapımız gelişecek ve Türk futboluna oyuncu kazandırmaya başlayacağız.

 

Şu anda ülkemizde bu eksiklik olduğu için yabancı sınırı meselesini konuşmayı doğru bulmuyorum. Çünkü kaliteli futbolcu kalitesiz futbolcudan her zaman daha üstündür. Eğer bir Türk oyuncu yabancı oyuncudan kaliteliyse tabi ki de Türk oyuncu oynayacaktır o yüzden biz daha çok altyapımızı geliştirmeliyiz ki yabancı futbolculara muhtaç kalmayalım. Zaten futbolcularımız geliştikçe sınır kendiliğinden oluşacaktır.Örnek vermem gerekirse Negredo Beşiktaş’a transfer edilirken ilk 11 oyuncusu olarak düşünülüyordu fakat Cenk Tosun’un sergilemiş olduğu başarıdan ötürü Cenk Tosun ilk 11’deki yerini aldı.Bir başka örnek Yusuf Yazıcı örneğidir. Sosa gibi bir oyuncunun yerine oynamak başarıdır ve her zaman başarılı bir kişi başarısız olanın önünde olmalıdır. Tabi burada ülkemizdeki teknik direktörlere de çok iş düşüyor.Onların genç yeteneklerimize daha fazla şans vermeleri ve onlara güvenmeleri gerekiyor.

 

 

Sonuç olarak yabancı sınırlı olmalıymış veya olmamalıymış konusu yerine biz nasıl oyuncu yetiştiririz sorusunu sorarsak yabancı sınırı sorunumuza çözümü daha kolay bulmuş oluruz.

Etiketler

ALİ OĞUZHAN UYAR

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.