İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. TSK’dan Afrin İçin “Yeni Nesil Tank”

TSK’dan Afrin İçin “Yeni Nesil Tank”

TSK’dan Afrin İçin “Yeni Nesil Tank”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin “zeytin dalı” harekatında kullandığı, ASELSAN ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ortak çalışmayla üretilen modern silahlara bir yenisi daha eklenecek.

Dünyadaki teknolojik gelişmelerin, doğal olarak kendini askeri alanda da göstermesi; ülkelerin bu alana yüklü meblalarda yatırım yapmasına vesile oluyor. Bu noktada ülkemiz, Savunma Sanayi Müsteşarlığı sayesinde gelişmeleri yakından takip edip; imkanlar dahilinde çalışmalar yapıyor.

En son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında değindiği “insansız tankları da üretmemiz gerekiyor ve bunu da yapacağız” açıklamasıyla otonom tanklar gündeme gelmişti.

Bu gelişmelerle birlikte otonom kara araçlarının üretiminde sona gelindiği açıklandı. Ve üretilen otonom tankın Afrin’de mücadele eden Mehmetçiğimize kullanılması için gönderileceği belirtildi. Otonom tank askerin giremeyeceği yerlere uzaktan komutayla girerek atış yapabilecek ve 3 tona kadar yük taşıyabilecek. Tank şuan da saatte 25 km hıza kadar ulaşabiliyor, mühendisler bu hızın arttırılması yönünde çalışacaklar.

 

Yorum Yap

Yorum Yap