İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Toplumda Cinsiyet Algısı

Toplumda Cinsiyet Algısı

Toplumda Cinsiyet Algısı

Her toplumda kadın ve erkeğin nasıl davranması gerektiğine dair bir düşünce vardır. Kadın ve erkeklerin tavırlarında, giyimlerinde, işlerinde, eş seçimlerinde vb. beklenen belli başlı kalıp yargılar vardır. Bu yazıda kadın ve erkeklerle ilgili olan kalıp yargılara ve aynı zamanda değişen toplum normlarıyla ilgili olarak çeşitli toplumlarda ve ülkemizde cinsiyet üzerine düşünce yapısı ile ilgili fikirlerime değineceğim.

 

Toplum dinamik bir yapı olduğu için değişime daima açıktır. Yeni trendler, yeni yaklaşımlar toplumu her daim etkilemektedir. Bu dinamik yapının neticesinde kadın ve erkeklerin rolleri zamanla yeni kalıplara girmiştir. Kadınların iş hayatına girmesiyle ekonomik özgürlüklerini kazanması cinsiyet üzerine olan kalıp yargılarda bir çığır açmıştır. Erkeklerin maskulen, kadınların ise feminen olmasını öngören bu yargılar bu olayla büyük bir değişim içine girmiştir. Kadınlar feminenlikten maskulenliğe doğru geçiş yaşamıştır. Bu olay kadın ve erkek ilişkilerinde değişimlere neden olmuştur.

   Erkek daha bağımsız, güçlü iken kadın domestik, bağımlı bir kalıptaydı. Fakat günümüzde bu olgularda ciddi bir değişim var. Türkiye’nin her bölgesi, için bu denli değişimin olduğunu söyleyemesekte zamanla kıyaslama yapılınca kadın ve erkek rollerinde ciddi değişim olduğunu görüyoruz. Bu değişimlerin her alanlarda da etkilediğini söyleyebiliriz. Giyimlerde, tavırlarımızda, saç kesimlerimizde bile cinsiyet olgusunda artık sınırların kalkmaya başladığını görebiliriz.

 

  Toplumlar arası bakılınca bu değişimlerin zaman ve derecesi farklılıklar göstermektedir. Bireysel bazdaki toplumlarda cinsiyet kavramı daha homojen bir yapıya geçerken, bütüncül yani kolektif toplumlarda cinsiyet farkını korumaya yönelik bir yaklaşım var. Fakat yazımın başında da belirttiğim gibi toplum dinamik bir yapı olduğu için değişim yaşanması kaçınılmazdır. Buradaki fark değişimin hızı ve bu değişimin toplumun normlarına uygun olup olmamasıdır. Sonuç olarak, evrensel çerçevede cinsiyet algısında değişimler yaşanmaktadır ancak her toplumda cinsiyet algısında farklılıklar vardır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap