Hukuk

THEMİS: Adalet Tanrıçası

Aşağı yukarı herkesin hukuk denilince aklına gelen bir heykel vardır.Bu heykel  gözlerinin bağlı olması,sağ elinde tuttuğu kılıcı ve sol elindeki terazisiyle tanınan tanrıça  ‘THEMİS’’tir.Bu tanrıçanın adına sadece Themis demek yeterli değildir, Themis adından daha çok ‘’ADALET TANRIÇASI’’ olarak anılır.


Themis: Adalet Tanrıçası Nedir?


Adalet
kavramının kişiselleştirilmiş biçimi olan Themis, Yunan mitolojisinde gökyüzünün hakimi olarak kabul edilen Uranüs ve toprağı temsil eden ve tüm tanrıların atası olarak bilinen Gaia’nın kızı olan düzen ve adalet tanrıçasıdır. Themis adı koymak, yerleştirmek, sağlamlaştırmak ve oturtmak gibi anlamlara gelir. Themis aynı zamanda Zeus’un Hera’dan sonraki ikinci karısıdır ve Horae ve Moirea’nın da annesidir.

Themis, doğada, mevsimlerin, yılların ve sanatların düzenini sağlayan bir Tanrıça üçlüsüyle canlı varlıklar arasında yaşamla ölüm dengesini kuran bir tanrıçadır. Themis, yasadır, kuraldır ama gelip geçici bir yasa değil,tanrılar dünyasında da insanlar dünyasında da değişmez evrensel ve ölümsüz doğa yasadır.

Themis, Olympos’ta yaşar ve tanrıların toplantılarına başkanlık eder. Olympos’taki  düzeni de o korur. Aynı zamanda Zeus’a öğütleriyle yol gösterir ve diğer tanrılara da verdiği öğütlerle bir çeşit danışmanlık görevi görür.

 

 

Themis’in temsil ettiği değerlere geldiğimizde ise giyiminden ayağının altındaki yılana kadar her şeyin bizlere anlatmaya çalıştığı şeyler vardır. Themis’in elinde tuttuğu terazisi adaleti ve adaletin dengeli bir şekilde dağıtılmasını diğer elindeki kılıcı ise sağlamaya çalıştığı adaletin keskinliğini ifade eder. Themis’ in gözleri bağlıdır ve gözlerinin bağlı olması tarafsızlığını simgeler ki adalet dağıttığı kimseleri görmeden en adil kararı verebilsin.

Heykelin bir ayağının altında yılan ve diğer ayağının altında kitap bulunur. Ayağının altındaki yılan toplumdaki kötülükleri ayaklarının altına aldığını simgeler ve diğer ayağının altındaki kitap ise adaletin kanun kitaplarına göre uygulanması gerektiğini söylemektedir. Themis’in üzerinde bulunan kıyafetinin de anlamı vardır. Üzerinde göğüsleri açık olan beyaz bir kıyafeti vardır ve bu kostümü onun saflığını ve korkusuzluğunu simgelemektedir.

Etiketler

ELÇİN KOÇAK

İlk olarak TOBB Üniversitesi matematik bölümünde üniversite hayatıma başladım. Oradaki öğrenimimi yarıda bıraktım. Şu an İstanbul\'da ikamet ediyorum aslen Çorumluyum ve İstanbul Üniversitesi\'nde hukuk okumaktayım. 23 yaşındayım ve Hukuk üzerine yaptığım çalışmalarımı bilgi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı