Dizi&Film

THE WİRE: Belgesel Tadında Dizi İçin 5 Madde

ads
Sanıyorum ki bu aralar popüler kültür adına söylenebilecek en yaygın düşünce dizilere doymuş olmamızdır. Bir nesil olarak müthiş bir dizi döneminden geçtik ve geçiyoruz. 90’lar ve 2000’ler başında LOST, X-Files ile başlayan milyonları sürükleyen dizi çılgınlığı artık son yıllarda Breaking bad, Game of Thrones, ve The Walking Dead gibi dizilerle şahlanarak, Konuya Netflix gibi bir platformunda dahil olmasıyla göklere çıktı. Bu konuda hepimiz hemfikiriz. Ama bugün kü konumuz bu dizilerle alakalı değil. Daha başka, çok arada kalmış bir dizi ile: ‘’THE WİRE’’. Konusuna ve neden bu kadar övülmesi gerektiğine girmeden önce hatırlatmakta yarar var. THE WİRE senaryosu gazeteci/yazar DAVİD SİMON önderliğinde bir kurgu ekibi tarafından oluşturulmuş Amerikan suç polisiye dizisidir. Polisleri ve uyuşturucu çetelerini iki taraflı anlatan dizi döneminde de en çok gerçekçiliği ile çok övgü almıştır. Ama yayın tarihi boyunca ne diğer yarıştığı diziler kadar izlenmiş, ne de onlar kadar ödül almıştır. Yinede bu onu iyi bir dizi yapmasını engellemiyor, bize de bu öneriyi maddelere dizmek düşer.

(Bu bir öneri yazısıdır.)

 

 

1.)ŞEHİR: Hikayemizin geçtiği şehir Baltimore. hatta şöyle demek daha doğru olur: Hikaye tamamen Baltimore u anlatıyor. Evet doğru duydunuz, bu bir şehir hikayesi! Dizinin son bölümünü bitirdiğinizde Baltimore’un, şehir merkezinden, kenarlardaki boşaltılmış evlere, limanından, en berbat sokaklarına, okullarından, devlet dairelerine kadar uzanan bir yolculuğu da bitiriyorsunuz. Ve bu yolculuk gerçekten içler acısı.

2.)KÜLTÜR: Dizinin neredeyse her yerinde, her sahnesinde olan en büyük etmen. THE WİRE Amerika’nın nüfus olarak belki de en siyahi olan şehirlerinden birinde geçiyor. Bu niye önemli, çünkü her zaman izlediğimiz film ve dizilerde olmayan bir Amerikan imajını gösteriyor. İnsanlar fakirlikten kırılıyor, sokak köşeleri her zaman ama her zaman bir uyuşturucu satıcısı tarafından tutulmuş, Amerikan fast-food kültürü gözümüze sokuluyor ve okullar(buna birazdan değinilecektir.)!

 

 

3.)UYUŞTURUCU: Bu dizinin var olmasının sebebi olan uyuşturucu, Baltimore’un ve Amerika’nın en büyük sorunlarından biri. Sırf bunun için çeteler oluşuyor(Barksdale ve Stanfield), birbirleriyle mücadeleler ediliyor, çatışmalar ve ölümler oluyor ve işin ucu tepedeki bürokrasiye kadar uzanıyor.

4.)KARAKTERLER: Dizinin sizi bağlayacak yegane değil ama en büyük kozu. The WİRE dizisi içinde o kadar çok karakter barındırıyor ve bunları o kadar iyi sunuyor ki, biz izleyiciler bunların gerçekliklerine inanabiliyoruz. Hiçbir karakter sırıtmıyor, yersiz sandığımız karakterler dizi boyunca o kadar gelişiyor açılıyor ki(hem iyi hem kötü anlamda), dizi bittiğinde hepsini birer tanıdıkmışçasına üzülüyor, seviniyor ve selamlıyorsunuz.

5.)EĞİTİM: Kimilerine göre en favori sezon olarak görülen 4.sezonun(ben de dahilim) konusu. Peki bu niye madde? Çünkü THE WİRE bir sezonda Amerikan eğitim sistemini neredeyse pek çok yönüyle anlatıyor. Siyahi bir okul, berbat sınav notları, çok küçük yaşlarda uyuşturucu kullanma, köşe tutma(uyuşturucu satma), en büyüğünden en küçüğüne bütün suçlar. Bunları göstermekle de kalmıyor, sistemin sadece net hesaplamalarıyla uğraşması, ailelerin umursamaması, gibi konularla eleştiriyor, ve son olarak o siyahi dünyada yaşayan çocukların hayatlarına giriyor, zorluklarını, yaşayışlarını ve değişmelerini gözler önüne sererek kapanıyor.

THE WİRE hakkında fikirlerimiz önemsediyseniz ne mutlu bize. Şimdiden iyi seyirler! Kapanışı dizinin outro’suyla yapalım!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.