Bilim & Teknoloji

Tesla’da Kötü Gidişatın Sebebi Otomasyon Devrimi mi?

Space X’in uzay bilimine yönelik yürüttüğü çalışmalar ve Tesla’nın tanıttığı modern, elektrikli araçlarla Dünya’nın teknoloji gündeminden düşmeyen Elon Musk, son zamanlarda Tesla’nın ekonomik olarak kötü gidişatıyla  yerini korumaya devam ediyor.

Tesla Neden Ekonomik Krize Sürüklendi?

Dünyadaki konjonktürün değişmesiyle birçok ülkede gelecekte var olabilmek için yatırım alanlarını değiştirmeye ve daha çok teknolojik, yapay zeka ve robotik çalışmalar üzerine; ayrıca otomotiv sektöründe de elektrikli araçlara yönelmeye başladı. Bu elektrikli araçlar sektöründe tanıttığı otomobiller ve tırlarla başı çeken firma, herkesin de bildiği üzere TESLA.

 

 

Ama daha önceki haberlerde belirttiğimiz gibi Tesla’da ekonomik bunalımlar var. Herkes sipariş verdiği otomobilleri  teslim almayı beklerken, Tesla Nevada eyaletindeki batarya fabrikasının üretim faaliyetlerini durdurdu. Durumun böyle olması herkesin dikkatlerini Tesla’nın üzerine topladı. Bunun üzerine uzmanlar otomasyon devrimine yapılan yatırımların bekleneni karşılamadığını ve ekonomik bunalıma sebep olduğunu açıkladı. Aslında burada tüm Dünyayı ilgilendiren bir husus var. 

 

Tesla gibi bir firmanın tanıtımlarla, pazarlamayla ve tutundurmayla ilgili her koşulu yerine getirirken böyle bir ekonomik bunalıma girmesi çok büyük bir hüsran. Ve aklıma şu soruyu getiriyor “acaba otomasyon devrimi hususunda acele mi ediliyor?”

 

 

Şirketler insan gücüne bağlı olarak ortaya çıkan hataları azaltmak, daha da seri üretim yapmak ve giderleri kısmak için sanayide insan gücünü neredeyse sıfıra indirmeye çalışıyor. Bunun istihdamı olumsuz etkileyeceğini söyleyenler olduğu gibi tam aksi yönde insanların pazarlama alanında ya da yazılımsal işlerde istihdam olacağını savunanlarda var. Burada bizim için en büyük örnek; Tesla gibi modern üretim teknikleri ve otomasyonun başını çeken firmanın bu girişimlerinden ötürü ekonomik bunalıma düşmesidir. Daha önceleri 80’li yıllarda General  Motors’un aynı tarz girişimlerde bulunduğu ve onunda olumsuz sonuçlandığı biliniyor. Hal böyleyken Tesla‘nın ne gibi bir önlem alacağını tespit etmek zor. Eski sistemde üretime mi dönecek? yoksa aynı şekilde devam mı edecek? Ayrıca Mercedes-Benz, Volkswagen, Ford gibi yüzyıllık şirketlerin elektrikli otomobile dönüş için 5 yıllık 10 yıllık planlar yaptıkları ve neden acele etmedikleri şimdi daha iyi anlaşılıyor galiba.

Aslında üretim makinalar ve insanların işbirliği doğrultusunda ortaya güzel işler çıkartıyor. Tesla‘nın üretimde işgücünü direkt olarak saf dışı bırakmaya yönelik uyguladığı politika ve harcanan paralar, insan gücünün bir anda kesilmesi yerine kademe kademe düşürülmesi gerektiği anlaşılıyor. Zaten insanların kafasında geleceğe dair soru işaretleri varken bu tarzda olumsuz haberler, belirsizliği iyice tırmandırıyor.

 

 

 

Etiketler

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.