1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Tesla, Otomobil Sektörüne Devrim Niteliğinde Değişikliklere Neden Oldu

Tesla, Otomobil Sektörüne Devrim Niteliğinde Değişikliklere Neden Oldu

Tesla, Otomobil Sektörüne Devrim Niteliğinde Değişikliklere Neden Oldu
1

Tesla’nın 2016 yılında notu düşük olsada bir sonraki yıl adeta rekorları altüst etti. 2017 yılında büyük bir çıkış yakalayan Tesla, otomobil sektöründe değişikliklere sebep olmaya devam ediyor.

 

Endüstri yöneticileri, son dönemde otomobil ticaretinin benzeri görülmemiş bir değişiklik geçirdiğini kabul ediyor. Elektrikli otomobil sektöründe tesla 2017 yılında yaklaşık %30’lik bir pay sahibi oldu ve bir önceki yıla göre hisse değerini %50 oranında arttırdı. Diğer otomotiv üreticileri de hisse değerlerini arttırmış olsa da en büyük hamleyi Tesla yapmış oldu.

 

Satış grafiğine göre General Motors 50.87 milyar dolarlık gelirle birinci oldu. Tesla ise 49.30 milyar dolarlık çok yakın bir kazanç elde ederek ikinciliği aldı. Ardından 43.88 ve 15.75 milyar dolarlık kazançlarıyla Ford ve Fiat izledi

 

Tesla, 2012 yılından bu yana, elektrikli araba yapmak konusunda kendi şovunu yönetiyor. Model S, Model X ve Model 3 olmak üzere beş yıl içinde üç farklı model aracı piyasaya sürdü. 2017 yılında yaklaşık 100 bin kadar araç satarak güzel bir rakama da ulaşmış oldu.

 

 

Elektrikli araç sektörünü kısa zaman içerisinde domine etmesinin yanı sıra, sektöre olan talebi de arttırarak Tesla çok büyük işler başardı. İlerleyen dönemde yenilenebilir enerjiye ülkeler tarafından verilen desteğin daha fazla da artmasıyla, Tesla çok daha büyük atılımlar yapacağa benziyor.

Yorum Yap

Yorum Yap