İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Teröristlerin Başkenti Rakka Şehrinde Yaşam

Teröristlerin Başkenti Rakka Şehrinde Yaşam

Teröristlerin Başkenti Rakka Şehrinde Yaşam

0Teröristlerin kontrolüne geçmeden önce Rakka’da iyi denebilecek devlet üniversiteleri ve hatta bir tane de özel üniversite bulunmaktaydı şuan bu üniversitelerin akıbeti hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte bazı üniversitelerin faal olduğu fakat müfredatın bir hayli değişikliğe uğradığından söz ediliyor.

 

Eğer Rakkaya giden aktivistlerin söyledikleri doğruysa Terör örgütleri Rakka halkından fahiş fiyatlarla vergi topluyor diyebiliriz orta seviyede bir bakkal her ay Işid’e 200 dolar dolaylarında bir para ödüyor, Dükkanın konumuna göre bu para 400 doları bulabiliyor. Ayrıca elektrik, telefon ve şehrin temizliği için her ev Işid’e 500 suriye lirası ödüyor, bu rakam 2,75 dolara tekabul ediyor.

 

 

Şehrin dört bir yanında şeriat mahkemeleri kurulmuş durumda, kurallar çok katı ve inisiyatife çok açık durumda, bu sistem eğer kişiyi şüpheli görürse veya kişi hakkında herhangi bir güçlü söylenti çıkması durumunda kişiyi idam etme yetkisine sahip, genelde de bu idamlar halka açık alanlarda yapılıyor.

 

 

Erkeklerin namaz saatlerinde camiye gitmeleri bir zorunluluk,  futbol maçlarını yayınlamak ve izlemek de yasaklar arasında bulunuyor.  Sigara içmek veya satmak da bir diğer yasak. Şehirde bu ve bunun gibi yasakları denetleyen El Hasba adında bir güvenlik birimi bulunuyor,bu birim gerektiğinde kırbaç cezası gerektiğinde ise konuyu bir üst birime yani şeriat mahkemesine taşıma yetkisine sahip fakat acil durumlarda bu birimin de infaz hakkı bulunuyor.

 

 

Genç kadınların yanlarında Erkek kardeş, baba ve eşleri olmadan evden çıkmalarına izin verilmiyor, vucutlarında gözleri ve elleri hariç herhangi bir yerin gözükmesi de kesinlikle yasak, Rakka’nın bazı bölgelerinde kadınlara eldiven giydirme zorunluluğu olduğu da söylentiler arasında. Kadınların denetimi ise El Hansa Tugayı tarafından yapılmakta, bu tugayda görevlilerin hepsi kadın. Bu kadınların tamamı Işid militanlarının eşleri.

Yorum Yap

Yorum Yap