Bilim & TeknolojiGenel Konular

Telefon Kapalıyken Alarm Çalar Mı?

Telefon Kapalıyken Alarmın Çalması

Günümüzde neredeyse her insan yarın işe veya okula gitmek için telefonundan alarm kuruyor. Daha öncelerde akıllı telefonlar pek yaygınlaşmadan çalar saatler kullanılıyordu.

Telefonlar bu zamanlarda birçok fonksiyonu yapacak duruma getirilmiş olsa da alarm açısından getirilen yeni bir özellik mevcut değil.  Bu özelliklerden de bahsedecek olursak; telefon kapalıyken alarm çalmama, akıllı alarm yani sadece butona basarak alarmı kapatmak ile beraber şifre girme, butonu basılı tutma, matematik sorususu çözme gibi özellikler telefonların alarm sistemine entegre değil. Ayrıca belirttiğimiz soru, basılı tutma gibi özellikleri de bir uygulama ile telefonunuza entegre edebilirsiniz.

Telefonlar akıllı hale gelmeden önce yani tuşlu telefon zamanında telefon kapalıyken alarm çalıyordu. Fakat günümüzde çok az sayılabilecek telefonda bu özellik mevcut. Geçmiş zamanda tuşlu diye tabir ettiğimiz telefonların neredeyse hepsinde telefon kapalıyken alarm çalıyordu. Yani telefonlar akıllı olmadan önce telefonların sarjı bitse dahi bir teknolojiyle kurduğunuz alarm sorunsuz olarak çalışıyordu. Bu özelliğin olmadığı telefonlarda ise sarj seviyeniz düşük olduğu zamanlarda telefon kendiliğinden kapanıp, sabah alarm çalmıyor. Bu durum bazen bizleri sinirlendirebiliyor.

Bazı telefon modelleri kapalı olduğunda alarm çalıyorken bazı telefonlarda bu durum mevcut değil. Eğer sizde telefonunuzda bu özellik olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, 3 dakika sonraya alarm kurup bu durumu gözetleyebilirsiniz.

Hangi Modellerde Telefon Kapalıyken Alarm Çalıyor?

Bazı telefonlarda ise bu durum tamamen sisteme entegre olabiliyor. Örnek verecek olursak Huawei P9 modelinde sistem sizi telefon kapanırken alarmı etkin tutmanız konusunda uyarıyor.  Telefon kapalıyken Alarm çalma özelliği telefonların teknik özelliklerinde yok. Popüler telefon modelleri alarm konusunda satıcılarına bilgi vermiyor. Fakat günümüzde bazı telefonlarda bu özelliğin olduğu konuşuluyor. Günümüzün popüler markası Xiaomi bazı modellerinde telefon kapalıyken alarm çalma özelliği mevcut. Maalesef bu özelliğin hangi modellerde mevcut olduğunu söyleyemeyiz.  Eğer sizde alacağınız telefonda kapalıyken alarm çalma fonksiyonun olup olmadığını merak ediyorsanız aynı telefona sahip olan birini bulup ona bu soruyu sormanız, eğer bilgi sahibi değilse 3 dakika sonraya alarm kurup telefonunu kapatmasını isteyebilirsiniz.

Telefon Kapalıyken Neden Alarm Çalmaz?

Telefon kapalıyken alarmın çalışmama nedeni kolay tahmin edilebilir bir konu değil. Çünkü telefon üreticileri aynı işletim sistemlerini kullansa da sistemsel farklılıklar olabiliyor. Genel olarak bir sebep belirtirsek telefon tamamen kapalıyken hiçbir şekilde komut almaz, komut alsa bile sistemde kayıtlı olan alarm telefon kapalıyken bulunamayacağından sistem bunu bilemez ve telefon kapalıyken alarm çalmaz. Kapalı konumda alarm çalma özelliği olan telefonlarda bu sistem farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemin de ayrıntısı bilinmemektedir.

Telefon Kapalıyken Alarmın Çalması Mümkün mü?

Eğer telefonunuzda telefon kapalı durumda alarm çalmıyorsa bunu sizin sağlamanız mümkün değildir. Bu dediğimiz işlem telefonun sarjı bittiğinde alarm çalmasıdır. Fakat eğer telefonunuzun çalmasını ve mesaj gelmesini istemiyorsanız telefonunuzu uçak moduna almanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu durumu uygulama ile sağlamanız mümkün değildir. İnternette gezinen kapalı konumda alarm çaldırma gibi uygulamalara kesinlikle itibar etmeyiniz. Uygulamalar kesinlikle telefon kapalıyken çalışamaz.

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.