Yaşam

Tatile Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tatile giderken alınması gerekenler nelerdir? sorusu tatile çıkacakların en çok sordukları soruların başında gelmekle birlikte aslında Tatile giderken yapılması gerekenler de en az tatile giderken alınacaklar kadar önemli.. Bunu da göz önüne alarak tatile giderken yolculuğunuza başlamadan önce ihtiyacınız olanlar listesini aşağıdaki verdik. İncelemeniz yaralı olabilir.

Listemizin ilk bölümü yurtdışında tatile gidecekleri daha yakından ilgilendirmekle birlikte Tatile giderken Tatil Valizi, Tatil Bavulu Hazırlama ve Tatile giderken alınması gerekenler listesi bölümleri herkesin ihtiyacına çözüm olacaktır.

 

Tatile Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

 

Tatile giderken Güvenlik & Sağlık

 • Doktorunuz ve sigortacınızla görüşün. Yurtdışına çıkmadan önce ilk yapmanız gerekenlerin başında, doktorunuzun sizi en azından genel bir muayeneden geçirmesi geliyor. Seyahatiniz süresince ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçları temin etmeli ve hatta gideceğiniz ülkeye göre doğabilecek sıkıntıları baştan önlemek adına aşılarınızı vurdurmalısınız.
 • Doktorunuzla görüştükten sonra almanız gereken bir diğer önlemde yurtdışında olası tatsız durumlara karşı size güvenceye alacak sağlık sigortasıdır. Standart sağlık sigortaları özel bir durum yoksa sizin için yeterli olacakken eğer size özel bir sağlık sorununuz varsa, ya da gideceğiniz ülkede kendinizi daha güvencede hissetmek istiyorsanız da bu sigortaların kapsamlarını geliştirebilirsiniz.

 • Örneğin Anadolu Sigorta seyahat sigortası ile sadece tatilinizdeki tatsız sağlık sorunları için değil, seyahatinize çıkmadan da yaşanabilecek beklenmedik olaylara karşı da sigortalı korunmaktadır.
 • Pasaportunuzun kopyasını da yanınıza alın. Pasaportunuzun kaybolması ya da çalınması ihtimaline karşın bir kopyasının yanınızda olması, kim olduğunuz, nereden geldiğiniz ve ne zamandan beri ülkede bulunduğunuz gibi konularda yetkililere bilgi verebilecektir.
 • Pasaportunuzun bir kopyasını da yedekleyin. Pasaportunuzun bir yedeğinin yanınızda olmasına karşın bir yedeğini de güvendiğiniz birisine emanet etmeniz ya da en azından kopya halinde mailinizde bulundurmanız yararlı olacaktır.
 • Elçiliğinize kaydolun. Ülkede olabilecek olumsuz durumlara karşı elçiliğinize kaydolmanız güvenliğinizle ilgili konularda onların size ulaşmaları konusunda yararlı olacaktır.

 

Tatile Giderken Ekonomik Durum

 

 • Seyahatinize çıkmadan önce kurları kontrol edin.Gittiğiniz ülkenin para birimi hakkında bilgi sahibi olarak bütçenizi buna göre ayarlamanız, tatsız süprizler yaşamanızı önleyecektir.
 • Kredi kartınızın gittiğiniz ülkelerde de çalıştığına emin olun. Kredi kartları hemen hemen tüm ülkelerde aynı teknolojiyi kullansalarda sizi siz olun kredi kartınızı kullanabileceğinizi gitmeden önce mutlaka teyitleyin.
 • Gittiğiniz ülkede para çekmek için bir banka ya da ATM ‘e gitmeniz yararlı olabilir. Bankalar konusunda da komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz tabi ki ama, döviz bürolarının genellikle daha yüksek komisyon alma eğiliminde olduklarını da söylemeden geçemeyeceğiz.

 • Üzerinizde yerel para birimini muhakkak bulundurun. Kredi kartınız sizin için en büyük güvence elbette ama onun her yerde geçmediğini bilmelisiniz. Özellikle otobüs, tren gibi en çok ihtiyaç duyabileceğiniz yerlerde kredi kartınızı kullanamayacağınızı unutmayın.
 • Banka ya da kredi kartı sağlayıcınızı bilgilendirin.Örneğin yurtdışına çıkmadan önce İstanbul’da yaşadığınızı bilen bankanız, Amerika’da bir harcama yapıldığını görünce, olası dolandırıcılık ihtimaline karşın kredi kartınızı kapatabilir.
 • Ülke giriş/çıkış vergi tutarlarını öğrenin. Bazı ülkeler ülkeye giriş ve çıkışlarda ziyaretçilerinden vergi alabilmektedir. Bu ücretler uçak bileti tutarlarına dahil değildir ve 25 ile 200 $ arasında olabilmektedir.

 

Tatile Gitmeden Önce Araştırma

 

 • Gezmek, görmek ve bilmek istediğiniz yerler için biletlerinizi gitmeden önce alın.Görmeyi istediğiniz bir müzemi var ya da geceleri yöresel bir etkinliğe mi katılmak istiyorsunuz. Tatil takviminize bunları işaretledikten sonra, henüz daha yurtdışına çıkmadan önce bunlarla ilgili biletleri almanız, daha ekonomik fırsatları beraberinde getirebilir.
 • Şehir Rehberleri genellikle haritalar, anahtar kelimeler veya deyimler içerir ve size gideceğiniz mekanlarda broşür satın alma zorunluluğunu da ortadan kaldırırlar. Bu noktada size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları da cep telefonunuza henüz yurtiçindeyken yüklemenizi öneriyoruz.
 • Yurtdışına çıkmadan önce görmeniz gereken etkinlikleri araştırın. Gideceğiniz şehre özel etkinlik ve festivalleri araştırmanız, tatilinizi renklendirecek bu etkinliklerin içinde yer almanız elbette sizi daha da fazla mutlu edecektir.

 

Tatile Giderken Elektronik Cihazlar

 1. Şarj cihazınızı unutmayın.Ülkeler farklı biçimde prizler ve gerilimler kullanıyor olabilir. Telefonunuzu ya da maiknenizi tatilinizde etkin biçimde kullanmak istiyorsanız,- sadece bunlar için değil, sizi tamamlayacak tüm cihazlarınız için -şarj aletlerinizi yanınızda getirmeniz önemli olacaktır.
 2. Elektronik cihazlarınızın çalışma gerilimlerini kontrol edin.Cihazlarınızın yanınızda olması, onları prize taktığınız anda çalışması anlamına gelmeyebilir. Bu tatsız sürprizi yaşamamak ya da tedbir almanız adına bu cihazların çalışma gerilimlerini kontrol etmeniz yararlı olacaktır.
 3. Telefonunuzun yurtdışı ayarlarını kontrol edin.Yurtdışına çıkmadan önce telefonunuzun ve hattınızın yurtdışında kullanım ayarlarını aktif edin. Hangi GSM operatörünü kullanıyorsanız, yurtdışında telefon ya da internet kullanımınızla ilgili ekonomik paketleri tercih etmeniz de faturalarınız konusunda sizi en azından üzmeyecektir.
 4. Şu aplikasyonları inceleyin. Aplikasyonlar hakkında bilgileri daha sonraki yazımızda sunacağız ancak şimdilik size yurtdışında yardımcı olabilecekleri konusunda önerimizi sunalım.

 

 • Free Wi-Fi Finder
 • Around Me
 • Local Eats
 • XE Currency
 • Weather Channel
 • Google Maps
 • Wikihood
 • Camera+
 • TripAdvisor
 • Google Translate
 • Find My iPhone
 • Skyscanner

 

Tatile giderken Tatil Valizi, Tatil Bavulu Hazırlama

 

 • Her ihtimale karşı yedek bir kıyafeti el çantanızda bulundurun. Valizinizin çalınma ya da kaybolma ihtimaline karşı yedek bir kıyafetinizi el çantanızda bulundurmanız hiç yoktan iyidir.
 • Valizlerinizin ağırlıklarını bilin. Bazı havaalanlarında yanınıza ücretsiz olarak alabileceğiniz valiz ağırlık uygulamaları farklı olabilir. Bu noktada ek ücretler ödememeniz adına bu uygulama hakkında bilgileri bilmeniz yararlı olacaktır.
 • Yanınıza atıştırmalık yiyecekler alın. Yurtdışı sayahatleri eğlenceli olmakla birlikte yemek yeme de bir zorunluluktur elbette. Bu noktada yanınızda getireceğiniz atıştırmalık yiyecekler hem daha ekonomik bir tatil fırsatı yaratabilir, hem de çeşitli nedenlerle her yemeği yiyemeyeceğiniz durumlarda kesenizin ve midenizin dostu olabilirler.

 

Yurtdışında tatile giderken birşey mi unuttum telaşına son!

İşte size tatil valizinizi sorunsuz hazırlayabilmeniz için küçük bir liste;

 

Tatile giderken alınması gerekenler listesi

 

Öncelikli ihtiyaçlar: Cüzdan, Fotoğraflı Kimlik Kartı, Nakit Para, Acil durumda aranacaklar listesi ve telefonları, Kredi kartlarını ve seyahat çeklerini ,kaybetme ya da caldırma riskine karşı aranacak yetkili birimin telefon numarası, Düzenli kullandığımız ilaçlar ve ağrı kesici gibi ihtiyaç anında kullanılacak ilaçlar, Telefon şarjı

 

Kişisel Bakım ve Gerekli Eşyalar: Dergiler ve kitaplar, Gidilecek yer adresleri ve kalemler, Gözlük,güneş gözlüğü ve/veya lensler, Anti-bakteriyel jel ya da mendilleri, Seyahat yastığı, Kulak tıkacı, Tırnak makası, Makyaj temizleme ürünleri, Traş ürünleri,

 

Kılık Kıyafet: Atlet yada fanila, Külot yada boxer, Tişört (uzun kollu,kısa kollu,kolsuz), Şort, Pijama, Şapka, Mayo.

 

Çocuk & Bebek çantasında bulunması gerekenler: Oyuncaklar, İç çamaşırı ve çoraplar, Kıyafetler, Ayakkabılar, Kitaplar, Güneş kremi, Biberon ve hazır mama, Hazır kavanoz cocuk maması, Mama saklama kapları ve kaşık, Küçük şişe ve sabunluk, Pijama, Çoraplar, Islak mendil, Bebek bezi çantası, Bebek bezi, Emzik, Araba koltuğu/pusete dönüşebilen cinsten..

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.