1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Taklit Telefonlar Tehlike Saçıyor!

Taklit Telefonlar Tehlike Saçıyor!

Taklit Telefonlar Tehlike Saçıyor!

Telefon piyasasında oldukça çok bir şekilde satılan kopya cep telefonlarının, insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilmekte…

Replika telefonların satışı oldukça fazla olan bu cihazlar orjinaline göre yaklaşık 10 kat daha fazla radyasyon yayarak insan sağlığını üst seviyede olumsuz etkiliyor. Vergileri ödenmediği için satıldığı ülkenin ekonomisini de etkileyen bu cihazların tamir olması neredeyse mümkün olmuyor.

Ordu’da, cep telefonu teknik servis ve telefon satışı işlerini yapan Serdar Atabey isimli esnaf, taklif telefonların zararlarından bahsetti.

Güvenmedikleri bir yerden cep telefonu almamaları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Atabey, “Halkımızdan isteğim, televizyonda satılan hiçbir telefona güvenip satın almasınlar. Çünkü burada satılan telefonların hepsi orijinal değil ve kalitesiz ürünler. Buradan telefon sipariş verip canı yanan çok müşteri ile karşılaştık. Aldıkları ürünleri geri iade etmek istediklerinde de muhatap olabilecek kimse bulamıyorlar. Çünkü ‘kısa süreliğine kampanyada, şok fiyat’ reklamı altında satılan telefonların hiçbiri orijinal ürünler değil. Bu yüzden müşterilerimiz, alışveriş yapacakları zaman tanıdıkları güvendikleri yerleri tercih etsinler” dedi.

 

BU CİHAZLARIN TAMİRİ MÜMKÜN DEĞİL!

Replika cep telefonlarının neredeyse tamir edilemediğini aktaran Serdar Atabey, “Bu cihazların tamiratı da mümkün değil denecek kadar az diyebiliriz. Tamir edilen bu telefonlar bir hafta içerisinde yine aynı hataları vermeye devam eder” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLARIN ELİNE OYUNCAK DİYE VERİLMEZ

Replika cep telefonlarının yaydığı radyasyondan da bahseden Serdar Atabey, şunları söyledi:

“Cep telefonlarında SAR değeri denilen, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını gösteren bir değer var. Bu replika telefonlarda SAR değeri çok yüksek olduğu için insan sağlığını da oldukça önemli bir miktarda etkiliyor. Bu nedenle alınan bu telefonlar, çocukların eline oyuncak bile olmayacak kadar kalitesiz ve zararlı. Bu cihazların içerisindeki bataryaları ve şarj aletleri de kalitesiz olduğu için yangına dahi sebep olabilir.”

Yorum Yap

Yorum Yap