İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Takipçi Satan Şirket Davalık Oldu!

Takipçi Satan Şirket Davalık Oldu!

Takipçi Satan Şirket Davalık Oldu!

Neredeyse tüm sosyal ağlarda insanlara sahte takipçiler sanan Devumi adında bir şirkete soruşturma açıldı. Aynı zamanda ünlülerin müşterisi olduğu bu şirketin, sahte takipçiler oluşturmak için gerçek insanların kimliklerini çaldığı belirlendi.

Başsavcı Eric Schneiderman, gerçek kişileri takip etmenin ve insanları aldatıcı hareket yapmanın eyalet yasalarına aykırı hareket olduğuna dikkat çekti. İlk incelemelerde, şirketin 55.000 gerçek kullanıcının profilini kopyaladığı fark edildi.

The New York Times’ın haberine göre, Devumi gerçekçi takip bot’ları yaratmak için gerçek kullanıcıların kimliklerini çalıyordu. Bu yöntemle takipçi sayısını artıranların arasında aktörlerin, girişimcilerin ve politikacıların da olduğu belirtiliyor.

Devumi’nin 250.000 kadar Twitter takipçisi sattığı ve fiyatların 12 dolardan başladığı saptandı. Öte yandan, müşterilerin beğeni ve retweet’ler de satın alabildikleri öğrenildi.

Başsavcılık, takipçi satın alarak insanların fikirlerini yönlendiren kişilerin demokrasiye zarar verdikleri görüşünde.

Şirketin sahte takipçiler sattığı platformlar arasında Pinterest, LinkedIn, Soundcloud ve YouTube gibi popüler sosyal ağlar da bulunuyor.

Devumi’nin müşterileri arasında girişimci Martha Lane Fox, TV şefi Paul Hollywood, politika yazarı Hilary Rosen ve politikacı Randy Bryce gibi isimlerin olduğu belirlendi.

Yorum Yap

Yorum Yap