İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır?

Teknoloji her ne kadar gelişse de telefonların sıvı ile temas etmesi sonucunda kullanılmaz hale gelebiliyor. Özellikle yaz ayında olan bu aktivetinin çözümü için telefonun pirinç içinde bekletilmesi önerilmekte.

 

Akıllı telefonlar sayesinde artan internet kullanımı yaşanan her anı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaşma isteği bırakıyor insanlarda. Bunun içinde cep telefonları bazen suyla temas edilebiliyor.

Kullanıcı hatalarına karşı cep telefonlarını güvence altına alan Cepkask firmasının geçtiğimiz yılın haziran, temmuz ve ağustos ayları hasar bildirim raporlarına göre bu dönemde sıvı teması hataları diğer aylara göre yüzde 80 arttı.

 

 

Yaz aylarında en çok “Denizde/havuzda fotoğraf çekerken telefonum suya düştü”, “Şortumun cebinde telefonumu unuttum, denize girdim”, “Şezlongda güneşe maruz kaldı”, “Kurulanırken telefonuma su sıçradı”, “Dalga geldi, telefonum ıslandı” şeklinde kaza bildirimleri alınıyor.

 

Firmanın Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, şort cebinde unutulan telefonların kullanıcıların bütçesini oldukça sarstığına dikkat çekti. Cep telefonları su ile birleştiğinde yapılması gerekenleri anlatan Gülgeç, şunları belirtti;

 

“Önce telefonunuzu kapatın. Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile çok önemli. Bu yüzden en kısa sürede telefonun sudan çıkarılarak, kapatılması gerekir. Daha sonra telefonunuzu parçalara ayırın. Telefon içindeki SD kart, SIM kartı ve bataryayı çıkararak, kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın ve üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları gibi deliklerindeki suyu ağzınızla da vakumlayabilirsiniz.”

 

Gülgeç, ısıyla çalışan aletlerin cep telefonunu kurutmada işe yaramayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin. Telefonunuzu tabaktan çıkardıktan sonra eğer hala nemliyse bir bezle silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup 24 saat daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.”

Yorum Yap

Yorum Yap