İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Stefan Zweig: Satranç

Stefan Zweig: Satranç

Stefan Zweig: Satranç

Rastlantı sonucu eline geçirdiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr.B’nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.
Şahsen Satranç benim de elime rastlantı sonucu geçti aslında.Okurken de eserin daha ilk sayfalarında gerçekten okuduğum en iyi kitap diye düşünüyordum. Çünkü eserin; beceriksiz ve ahmak bir köylü olan genç sarışın Mirko Czentovic’in satrançta nasıl dünya şampiyonu olduğu ve o köyden indim şehire atmosferini anlatışı çok hoşuma gitmişti. Ama sonradan kitabın kahramanlarından olan gazeteci arkadaşımızın esas kahramanımız Dr.B ile tanışmasından sonra Dr.B’nin anlattığı ve o esaret dönemindeki-bana göre biraz basit gelen-anıları yüzünden bende birinciliğini kaybetmesine sebep olsa da yine de en iyiler listemde olduğunu ve çok başarılı,doyurucu uzun öykü türünde bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.


Eser, sadece basit bir hikaye anlatmak amacıyla yazılmış bir eser değil. Aslında yazarımız Stefan Zweig’in Brezilya’da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942’deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı, Avrupa kültürünün Nasyonal Sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eden bir kitap. Bu yüzden ,özellikle bunu bilerek okumanın esere daha bir ayrıcalık kattığını da söylemeden geçemeyeceğim.
Son olarak şunu söyleyebilirim ki birçok sebepten dolayı bence kitap , satrancı seven bir insanın daha da sevmesine sebep olacakken,sevmeyen bir insanın da ondan daha da uzaklaşıp soğumasına neden olabilir ama sonuçta kim okursa okusun hem kısalık hem akıcılık hem de gerilim unsurunu barındırması itibariyle kitap okumayı sevenlere tadımlık , sevmeyenler için ise(sevmek için) iyi bir başlangıç olabilecek güzel bir edebi eser.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum ve İstanbul’da ikamet etmekteyim. Aslen Siirtliyim. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da özel bir okulda tamamladım. Şuan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olup aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ÇAP yapmaktayım. Boş zamanımı şarkı söyleyerek, seyahat ederek ve konsol oyunlarıyla geçiyorum.

Yorum Yap