İlginizi Çekebilir
Ersun Yanılması
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. “SSD” Almalı mı, Almamalı mı ?

“SSD” Almalı mı, Almamalı mı ?

“SSD” Almalı mı, Almamalı mı ?

Merhaba arkadaşlar, sizde benim gibi laptounuzun İşlemcisi Canavar, ekran kartı iyi , Ram’i yeterli olduğu halde PC’nizin geç açıldığına, veri aktarımı yaparken, oyun oynarken, ağır programlar üzerinde işlemler yaparken kastığına (donduğuna,yavaşladığına) şahit mi oluyorsunuz. O zaman yazımı okumanızda fayda var. Çare SSD…

Yazımda SSD nedir? Çalışma prensibi nasıldır? HDD ile farkları nelerdir? Ömrü ne kadardır? HDD ile fiyat farkına rağmen almaya değer mi? gibi soruları kabaca araştırdım.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.
Son yıllarda iyi bir PC’ye sahip olmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelen SSD’ler, geleneksel sabit disklerin bazı sorunlarını ortadan kaldırıyor.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Geleneksel sabit diskler (HDD) verileri dönen diskler üzerinde depolar; SSD’ler ise hareketli parçalara sahip değildir. SSD’leri bir çeşit pahalı USB belleğe benzetebiliriz. Bunun yanında SSD ve HDD aynı işlevi görürler; sisteminizi yükleyip, kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı depolarlar.

 

SSD Kullanmanın Avantajları Neler?

SSD’lerin HDD’lerin karşısındaki en büyük avantajı, hızı. Geleneksel sabit disklere göre SSD’li bir bilgisayar çok daha hızlı açılır ve uygulamaları çok daha hızlı açar. Bilgisayarınızı ister iş için kullanın, ister oyun veya eğitim amaçlı, SSD’nin farkını sıkça hissedeceksiniz.
SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha düşüktür. Bununla birlikte arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak çok daha zor olabilir. SSD’lerin belirli bir yazma kapasitesi vardır ve bu kapasiteye ulaştıklarında kullanılmaz hale gelirler (normal bir kullanımda yıllarca hizmet verebilirler). Hareketli parçalara sahip olmaması, SSD’lerin dışarıdan gelecek sarsıntılardan HDD’ler gibi etkilenmediği anlamına gelir.
Motorundan gelen uğultu ve disk kafasından gelen çıtırtılar, HDD’lerin ortak özellikleri. SSD’ler ise tamamen sessiz çalışırlar. Son olarak SSD’ler, HDD’lerdeki “parçalanma” (fragmantation) sorununu yaşamazlar; bu sorunu otomatik olarak çözecek mekanizmalara sahiptirler ve müdahaleniz gerekmez.
Bununla birlikte SSD’lerin de bazı dezavantajları var. Bunların en başında SSD’lerin HDD’lere kıyasla yüksek fiyatları geliyor. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebiliyor. Dolayısıyla SSD’lere çok fazla para dökmek istemiyorsanız, SSD ve geniş HDD’yi bir arada kullanabilir, işletim sistemini ve en önemli uygulamaları SSD’ye yükleyerek hız avantajından faydalanabilirsiniz.

 

Araştırmalarımın arasında “SSD’ler zamanla neden ölüyor” gibi bir yazıya rastladım. Bununla ilgili okuduğum yorumlarda herhangi bir gerçeklik payının olmadığını gördüm. SSD kullanan arkadaşlarımdan ve bilgisayar mühendisi bir arkadaşımdan aldığım bilgilerle bu haberin doğru olmadığını teyit ettim.Tabiki bunun dışında çıkan haberlerde var
-SSD bilgisayar donanımına zarar veriyor gibi,
Ama emin olun ki bunlar uydurmadan öteye gidemez ki Asus gibi sektörün başını oluşturan firmalar yeni nesil bilgisayarlarını neden SSD donanımlı üretip satıyor o zaman?
Tabi ki SSD almaya karar verirseniz bu konunun daha detaylı olarak araştırmak sordurmak size kalmış bir durum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dumlupınar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunuyum.24 yaşındayım. İstanbul\'da ikamet etmekteyim.İstanbul’da Özel bir şirkette çalışıyorum.Bölümüm ile alakalı tüm konularla ilgiliyim ve bu konularda araştırmalar yapıyorum. Hedefim, bu yolda edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizinle adım adım paylaşmak.

Yorum Yap