Sosyal Medya

Sosyal Medya’yı Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Fazla Kullanıyor?

Günümüzde kullanımı hızla artan Instagram’ın son 3 yılda ülkemizde artan popülaritesini düşündüğümüz zaman Instagram’ın durumu bizleri pek şaşırtmıyor.

Ancak Pinterest’in ülkemizde henüz daha tanınmadığını düşünecek olursak kadınların sosyal medya kullanımında Pinterest’ e doğru bir eğilim gösterdiğini söyleyebiliriz.

Grafikteki diğer önemli nokta Linkedln’da göze çarpıyor. Geçtiğimiz 2 yılda Linkedln erkeklerin kadınları geçtiği tek platform olurken kadınlar bu platformda da erkekleri yakalamak hatta geçmek üzere. Benim açımdan en büyük süpriz ise Twitter’ da oldu. Kadınların Twitter’ı erkeklerden daha çok kullandığını zannediyordum. Ancak durum biraz farklı. Twitter’ı kullanan kadınların oranı %21′de kalırken erkeklerde bu oran %24. Ayrıca kadınların bu platformu erkekler kadar çekici bulmadığını da artış oranlarında erkeklerin %7′ye %1′lik üstünlüğünden söyleyebiliriz.

Pek sürpriz olmayan bir şekilde erkeklerde de en fazla kullanılan platform Facebook. En büyük sürpriz ise gerek kadınlardaki gerek erkeklerdeki Facebook’a yeni kayıt olma oranı olsa gerek. İki tabloya ayrı ayrı baktığımız zaman Facebook’u kullananların sayısının artık pek artmadığını görüyoruz. Bunun dışında erkeklerin en fazla ilgi duyduğu platform Linkedln’da kadınlara geçilmek üzere olduğunu burada da tekrarlayabiliriz. 2 tabloya da genel olarak bakacak olursak kadınların bu 5 sosyal ağ platformundaki artış oranı toplam %30 iken erkeklerde bu oran %23.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı