1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sosyal Medya Kullanımı Azaltmanın Yolu; Uygulamaları Silin!

Sosyal Medya Kullanımı Azaltmanın Yolu; Uygulamaları Silin!

Sosyal Medya Kullanımı Azaltmanın Yolu; Uygulamaları Silin!

Çoğu zaman her insanın, parmaklarını mıknatıs gibi çeken sosyal medya uygulamaları insanların artık birer refleks olarak kendine çekiyor.

Akıllı telefon kullanan insanların birçoğu telefonu elinde aldığında direk sosyal medya uygulamalarından birine giriyor.

Bu kirli bir dijital alışkanlık haline gelmiş bulunmakta. Her geçen gün geliştirilen sosyal medya uygulamaları bizi birbiriyle bağlarken, aynı zamanda bizi kötü hissetirebiliyoruz. Bazen birbirimizi durduramıyoruz.

 

Aslında şu bağımlığı az da olsa şöyle kırabilirsiniz; telefonunuzdaki bütün sosyal medya uygulamalarını silin. Yalnızca masaüstü bilgisayar üzerinden giriş yapın. Kendinize bir hedef belirleyin. ve telefonla sosyal medyaya giriş yapmayı bırakın.

 

 

Bilgisayara çoğunlukla günün bir kısmında girebiliyorsunuz. Bu uygulama çoğu insanda işe yarıyor. Yavaşca kendinizi sosyal medyada geçersiz kılarak, Kendinizin sosyal medya hesaplarına bakma zorunluluğunu kaldırabilirsiniz.
Tasarıma Bağımlılık

Sosyal Medya uygulamaların tasarımlarında amaçladıkları bir diğer nokta sizi kendisine geri çekmek. Son zamanlarda bu uygulamalara yapışkan arayüz tasarımı yapıldı. Otomatik oynatma, sonsuz kaydırma, ters kronolojik zaman çizelgeleri ve itme bildirimleri gibi özellikler kullanıcı dostu bir tasarım olarak yapıldı.

 

Masaüstü uygulamalarının tasarımı mobil uygulamalarının tasarımına oranla daha sade ve özgür değildir.
Bunun bir nedeni uygulamalar mobil cihazlar için optimize edilmiş olmasıdır. Sosyal Medya uygulamaları çoğunlukla mobil üzerinden kullanılmaktadır.

 


Bu deneyimde amaç sosyal medya’yı bırakmak değil, kullanımı olabildiğince azaltmaktadır. Yazıda verdiğimiz önerileri uygulayarak sizde sosyal medyada kendinizde oluşan o zorunluluğu kaldırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap