Dizi&Film

Son Cadı Avcısı Film İncelemesi

Bu yazımda 2015 yapımı fantastik-aksiyon tarzı Breck Eisner’in yönetip Matt Sazama ve Burk Sharpless’in senaryosunu yazdığı “Son Cadı Avcısı” filmini inceliyoruz.

Film, Cadı Kraliçe'yi yok ederek Cadılar-İnsanlar arasındaki ebedi savaşın bitmesi için cadı avcılarının zorlu bir yolculuğa çıkmalarıyla başlıyor.

Son Cadı Avcısı

Dolan’ın ölümüyle Kaulder, 36. Dolan’ın da söylediği gibi barışın kırılması* üzerine filmin macera kısmına başlamış olurlar. İnsanlar yaşlanır, emekli olur ve ölür. Ama nadiren aynı gün olur.

Kaulder, bu zamansız ölümün peşine düşmek için Dolan’ın evindeki kara büyüyü ortaya çıkarmak için onun evine geldiğinde barışın bozulduğunu ve intikamının alınması gerektiğini düşünür. Dolan’ın da bu intikam macerasında yardımcı olmasına izin verir. Çünkü “Balta ve Haç” tarihinde hiç bir Dolan öldürülmemiştir.

37. Dolan'ın da bu intikam macerasında yardımcı olmasına izin verir.
D

“- Bir bölgede büyü olduğunu nereden anlarız?

+ Cadıların büyüsü dört elementten gelir: Ateş, su, toprak ve hava. Doğru simyayı uygulayınca varlığı ortaya çıkar.

 

Ve bir tür dedektiflik serüveni başlar. Tüm araştırmaların sonunda Kaulder, aslında 36. Dolan’ın ölmediğini, iki gün içinde üzerindeki laneti kaldırarak tekrar yaşama dönebileceği bir büyüyle lanetlendiğini anlar. Bunun ortaya çıkmasından sonra 36. Dolan’ın evindeki mesajlardan bazılarının 36. Dolan tarafından Kaulder’a bırakıldığı anlaşılır. Bu mesaj: Ölümünü hatırla. Kaulder’ın ölümünü hatırlaması kolay değildir. Bunun için büyüye ihtiyacı vardır. İhtiyacı olan hafıza büyüsüne ulaşmak için aslında bir rüyada-gezen cadısı olan Chloe’den yardım ister ve bu serüvene Chloe’nin de katılması kaçınılmaz olur.

...ve bu serüvene Chloe'nin de katılması kaçınılmaz olur.

Hafıza büyüsünü uygularken Kaulder’ın geçmiş ve şimdiki zamanda sıkışmasından faydalanan Cadı Kraliçe’nin neferi ve 36. Dolan’ın gerçek katili Belial, Kaulder’ın acı sonunu hazırlamak ve Cadı Kraliçe’yi diriltmek için uğraşmaktadır. Bu uğraşılarının sonunda Chloe’nin hayattaki tek varlığı olan barı ise bu savaştan payını alır ve yanıp küle döner. Buna rağmen Chloe, sonuna dek Kaulder’a yardım edecek miydi yoksa cadı ırkından gelmesi hasebiyle sonunda Cadı Kraliçe’nin dirilişindeki yerini alacak mıydı?

Belial, Kaulder'ın acı sonunu hazırlamak ve Cadı Kraliçe'yi diriltmek için uğraşmaktadır.

Film Hakkında Düşünceler

Filmin kısa bir özetini verdikten sonra filmle ilgili düşüncelerime geçelim. İzleyenler finalin sönük kaldığını düşünebilir. Ancak senaristin, filmin konusundaki gidişatına göre final için iki seçeneği vardı ve seçimini yaptı. Bence yaptığı seçim, alternarifine göre daha iyi. Finalinin sönüklüğü senaryonun gidişatındandır. Bu nedenle finali eleştirmek için senaryoyu eleştirmek gerekir.

 

 

Grafik efektler, 2D ve 3D animasyonlar abartılmayarak, gerçeklikten çok fazla uzaklaşılmamış. Çoğu izleyici fantastik bir filmde daha fazla efekt, animasyon arayabilir. Ancak burada tek tarafın sihirli güçleri olması ve bunu sadece sözlerle büyü şeklinde yapması nedeniyle efektlere pek yer verilmemiştir, diye düşünüyorum.

Filmin alt metninde tahminimce; kişilerin kendi seçimlerine dayanmayan bir şekilde bulundukları toplulukta, o topluluktan utanmalarına rağmen grupta kalmak zorunda olmaları durumu sonucunda ilk fırsatta gruptan ayrılmak için -tabiri caizse- ihanet etmeyi göze alacak kadar topluluktan yadsınmak istediği fikri yatmaktadır. Ayrıca aynı topluluktan çıkmak isteyenlerin karşısında o topluluğa hiç girememiş ve girmeye çalışırken yine bir ihanet fiili işlemesi sonucunda girmek istediği grubun yöneteni tarafından cezalandırılması gibi gülünç bir zıtlık da mevcut. Ne demek istediğimi filmi sonuna dek izlediğinizde anlayacağınız umuyorum.

Son Cadı Avcısı gif1

Son Cadı Avcısı Filmi İzlenmeli mi?

Film, fantastik film tarzında orta segmentte bir film. Öyle aman aman bir konusu, yenilikçi bir tarafı olmayan, klasik bir film. Senaryoda insan ırkından birilerinin doğaüstü güçleri olan bir ırkla savaşından bahsedilmesi, sihir, büyü, cadı gibi olguların olması bu fikri uyandırıyor. Ama gittiğinizde pişman olacağınız bir film olmayacaktır. Hiç beğenilecek bir tarafı olmasa da Vin Diesel gibi oyunculuğun hakkını tam veren bir oyuncunun filmini izlemiş olursunuz ve arşivinize katarsınız.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı