Eğitim

Sınavlarda Nasıl Daha Başarılı Olabilirim?

Sınavlarda başarılı olamamak iki sebepten ötürü kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden ilki kendi “öz” problemlerimizden oluşmaktadır; diğeri ise bizden kaynaklı olmayan, aldığımız eğitimle ilgilidir. Bizim burada bir yazıyla eğitim sistemini değiştirme ve sizin daha iyi bir eğitim almanızı sağlama gücüne, sahip olmadığımız göz önünde bulundurulursa “Öz” sebepleri ele almak daha isabetli olacaktır.

Maalesef ki günümüzde birçok öğrenci, uygulaması gerektiği doğru teknik ve yöntemleri bilmediği için sınavlarında istediği sonucu elde edemiyor. Bunun sonucunda da öğrenciler önlerinde bulunan derslerden ve sınavlardan, soğuma dönemine girip, eğitimden kopuk bir yaşama adım atıyor. Şuan ki ve gelecek Dünya’nın eğitime dayalı olarak geliştiğini hatırlayınca, gençliğimiz ve geleceğimiz adına endişe duymamız gerektiğini anlıyoruz.

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Neler Gerekli?

1-Kendinizi Tanıyın

 

 

“Dünya’yı bilmek önce kendini bilmekten geçer.” mantığıyla kendinizi tanıyarak başlamalısınız.

Yani siz nasıl bir karaktere, nasıl bir öğrenme ve ders çalışma sistemine sahip olduğunuzu tespit edip ona göre yöntemler geliştirdiğiniz takdirde sınavlarınızda başarılı olursunuz. Deneyerek öğrenme yetisine sahip olan insanlardan okuyarak öğrenmesini beklerseniz, sonuç hayal kırıklığı olacaktır.

Sözel derslerde nasıl deneyelim? Böyle bir imkan mı var?‘ diye soracak olursanız, örnekler üzerinden çalışmanız faydalı olacaktır.

 

Kendimizi nasıl tanıyabiliriz?

Günümüzde birçok modern işletme kendini geliştirmek ve karlılığını maksimize etmek amacıyla kendi SWOT analizlerini yapmaktadır. Yani olumlu, olumsuz özelliklerini ve bu özelliklerin sağladığı tehdit ve avantajların ne olduğunu tespit ediyorlar.

Dikkat edersek bunun bir özeleştiri olduğunu anlayacağız. İşte bizde aynı bu şekilde özeleştirimizi yapıp; olumlu, olumsuz yönlerimizi tespit edip, bunların avantajını ve tehditlerini farkedip, kısacası “kendimizi tanıyıp” ona göre ders çalışma metodu geliştirmeliyiz. Öğrenme yetinizin ne olduğunu keşfettiğiniz takdirde çalıştığınız dersler daha verimli olacaktır. Unutmayın ki; 3 saat 5 saat çalışmak yerine önemli olan doğru çalışmak ve anlamaktır.

 

 

2-TEKRAR

 

Okulda öğrendiğiniz bilgiler; boş bir kovaya su doldurup, bu kovanın kapağını kapatmadan suyu döke döke gezmeye benzer. Eğer ki kovanın kapağını kapatıp gezerseniz, suyu kovada muhafaza edebilirsiniz. Tekrar da aynı böyledir, o kovanın kapağıdır. Siz, bilgiyi öğrendiğiniz yerden çıktıktan sonra; o bilgiyi tekrar ederseniz, öğrendiklerinizi hafızanızda muhafaza edebilirsiniz.

 

Tekrarlar her zaman günlük olmalıdır. Eylül’ün 1’inde başlayan bir dersin sınavının, 30 Ekim’de olduğunu ve o dersin haftada bir işlendiğini varsayalım.

Siz sınav dönemine kadar o dersi 8 defa işledikten sonra; tekrar edip, çalışıp ve 30 ekimden 2-3 gün önce genel tekrar yapmaya başlarsanız, sınavınız da başarılı olmak hiç de zor olmayacaktır. Bu denenip, uygulanmış bir yöntem olduğu için sizlere tüm samimiyetimle aktarıyorum.

 

 

3- İnanç ve Özgüven

 

 

Tabii ki herkesten her dersi sevmesini beklemek yanlıştır. İlk madde de dediğimiz gibi, özeleştiri sonucunda herkesin ilgi alanları farklı çıkacaktır. Dolayısıyla her dersi sevemezsiniz ama koyduğunuz hedeflere ulaşma yolunda bu dersleri; bu yolun bir çukuru, bir engeli gibi görüp geçmeyi bilmelisiniz. İnsanlar sevdikleri dersleri zaten yapabilmektedir. Ama mesele; sevmediği derslere, hedefleri için katlanabilmeyi öğrenmekte.

 

Siz kendinize hedefler koyun. Bu hedeflerin bir ayağı yere bassın, ulaşılabilecekmiş gibi. Bir ayağı da göklerde olsun, hayal gibi… Amacınız bu hedefler olsun, ders geçmek değil. O ders, sadece bir aracı. Kurduğunuz hayallere inanın, kendinize güvenin. Başaran insanların, bir anne ve babanın; iki ayaklı iki gözlü çocuğu olduğunu unutmayın. Kimsenin hiçbir şeyi eksik değil, önemli olan inanmanız.

Kendinize koyduğunuz hedeflere ve ideallere inandığınız takdirde; sevmediğiniz derslere, zor gelen herşeye katlanmayı da öğrenebilirsiniz.

Gireceğiniz sınav her ne olursa olsun; okuldaki bir yazılı, liseye giriş sınavı, üniversiteye giriş sınavı yahut KPSS. Bu 3 maddeyi; kendinizi tanıma ve bilme, tekrar, özgüven ve inancı uyguladığınız takdirde başarılı olacaksınız. Bu 3 maddeyi bir arada tutan “çalışmanın” olmazsa olmaz olduğunu herkes bildiği için “çalışmak” tabirini hatırlatma gereği bile hissetmedim.

Şunu unutmamanız lazım; kimse sizden hayatınızdan soyutlanmanızı beklemiyor. Sistemli çalışmanızı istiyor. Ama “fedakarlık ettiğiniz takdirde başarılı olursunuz.” Bu fedakarlık ders çalışırken telefona gelen bir mesaja bakmamakta olabilir, bir arkadaş ziyaretinden geri kalmakta… Dediğimiz gibi herkes farklıdır. Kişiden kişiye değişebilir.

Bilin ki, insan koyduğu hedefler ve idealleri uğruna çalışırken önüne gelen her engeli aşabilir. Siz, bu hedeflere inanın, yüreğinizde hissedin. İşte o zaman; yılmak, durmak ve vazgeçmek nedir bilmezsiniz.

 

Çünkü inanan insanlar bilir ki “ZAFERE GİDEN YOLDA ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR.”

 

Etiketler

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sınavlarda başarı için bilginin ve saydıklarınızın yanı sıra hızlı okuma ve anlama becerisi olması gerektiğini düşünüyorum. Malum günümüzdeki sınavlarda gençlerin en çok tökezlediği soru türü paragraflar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.