EğitimPsikoloji & Kişisel Gelişim

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresini Azaltmanın Yolları

Biz 21.yüzyıl insanının, kendini strese sokacağı o kadar cok mesele var ki; hele ki büyükşehirlerde yaşıyorsanız, sadece trafik bile yeterli olabilir. Ama biz genelde bununla yetinmeyip bunun üzerinede doğal olarak bir sürü daha stres ekliyoruz hayatımıza. Yalnız bunlardan; genç arkadaşlarımızı ve bizi, bu yazıda ilgilendiren önemli husus “sınav stresi” olacaktır.

  Ülkemiz gençlerinin ilköğretim 1. sınıftan, üniversiteden mezun olacağı döneme kadar geçirdiği zamana bakınca eğitim sistemimizin sınava dayalı olduğunu anlamak çok da zor olmayacaktır. Birinci sınıfta okula başlayan kardeşlerimiz okuma yazmayı öğrendiği andan itibaren sınava tabi tutulmaya başlanıyor. Bu böylece ortaokul dönemine kadar geliyor. Ortaokuldan çocukların liseye yerleşme dönemine gelince ise  “iyi bir üniversite, iyi bir liseden geçer” sözü öğrencilerin etrafında yankılanmaya başlıyor. Bu söz her ne kadar öğrencinin stresini arttırsa da, malesef ki doğru…

Adı her ne olursa olsun, dün Teog’du bugün başka birşey yarın çok daha farklı bir isim; yada üniversite sınavı yada KPSS… Sınav hep var, anlaşılan o ki; var olmayada devam edecek. Peki biz önümüzde duran bu sınavlarda, stresimizi nasıl kontrol altına alabiliriz?

Sınav Stresini Azaltma

Kendi hayatımdan tecrübe edindiğim birşey var. Birgün lisede sınıfta otururken; bizi sürekli sınav moduna sokan, her fırsatta sınavı hatırlatan hocamız derse gelmişti. Yine üniversite sınavı ile ilgili konulardan bahsediyordu ve şu önemli ifadeyi kullanmıştı “bu sınav sizin hayatınızın dönüm noktası”. Evet, hepimiz oturup düşünmüştük cidden öyle mi diye? Bunun sorgulamasını yaparken hocama, tırnak içinde söylüyorum, hak vermiştim; ama biraz Çünkü sınav benim ömrümde, ortalama 70 yıl varsayarsak ömrümü; sadece 1 yıllık süreçti. Asıl önemli olan nokta burası da değildi. Dersten çıkıp eve doğru giderken, lisedeki en iyi arkadaşım olan ve hala daha aynı şekilde değer verdiğim dostum bana bunun üzerine konuşurken şöyle bir cümle kurdu  o kadar da değil, hayatımızdaki tek dönüm noktası bu sınav değil! bu sınavlar gibi onlarca dönüm noktası daha olacak hayatımızda.diye bitirdi. Ve o cümleyi aklımdan hiç çıkarmadım ve inanın hayatım boyunca bunu hep tecrübe de ettim. Biz sınavlara çok aşırı anlam yüklüyoruz. Herşeyimiz haline getiriyoruz bu da bizi stresin kölesi haline getiriyor. Halbuki hayatımızda bazen bir teklife “evet” demenin yada bir hareketi yapmamanın bizim hayatımızda dönüm noktası olabileceğini hatırlamamız lazım.

 

Bununla ilgili somut bir örnekle yazımı tamamlayayım. Geçenler de gittiğim bir seminerde Osmanlı kahvecisi işletmelerinin sahibi konuşma yaptı ve konuşmasında şöyle bir ifade kullandı. İlk dükkanı açtığımızda kapıya buzdolabı koymuştuk, sadece oradan geçenlere o dolaptan su satarak kirayı çıkartmayı düşünüyorduk. Ama zabıtalar izin vermedi, onlarla kavga ediyorduk su satabilmek için. Sonunda zabıtalar kazandı bizde suyu bırakıp kahveye ağırlık verdik. İyikide böyle yapmışız çünkü bu sayede bugün onlarca şubeye sahip bir kahveci zinciri kurduk. Bugün o zabıtalara dua ediyorum.” diye de ekledi. İşte sizlerin hayatında da böyle yüzlerce, belki binlerce dönüm noktaları olacak. Burada asıl anlatmak istediğim hayatınızda böyle bir sürü dönüm noktaları olacağından hayatınızı bir sınava endekslememeniz gerektiğidir. Eğer ki böyle düşünecek olursanız sınavlara dair olan bu gelecek kaygısına bağlı stresiniz, önemli ölçüde azalacaktır. Çünkü, artık hayatın kendisinin her an bir sınav olduğunu ve bu eğitim sınavlarının olağan üstü olmadığını kavramış oldunuz.

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı