Webmaster

SEO Çalışması Neden Yapılmalı?

Yapılan SEO çalışmalarının temel amacı arama motorlarında sitemizi yukarlara çıkarmaktır.

 

Günümüzde artık web kullanıcılarının nerdeyse tümü arama motorlarını kullanarak sitelere ulaşmaktadır. Bundan dolayı da eğer istediğimiz kelimelerde üst sıralarda bulunursak böylelikle daha çok web kullanıcının sitemizi ziyaret etmesini sağlamış oluruz.

 

SEO Çalışması

Web kullanıcıları arama motorlarını kullanırken genelde belki ilk 5 siteyi ziyaret eder ve ilk olarak ilk sıradaki siteyi ziyaret eder. Web kullanıcısı 20. Veya 30.sıradaki siteyi belki hiç açmaz. SEO çalışması dışında Adwords reklam modellerini kullanarak da üst sıralara bir anda gelebilirsiniz fakat bu çalışma hem çok maliyetli hemde kısa ömürlü olmaktadır. Bundan dolayı herkesin dilinde SEO dolanmaktadır. Çünkü SEO çalışmaları sonunda maliyeti adwordsden çok daha düşük bir bütçe ile yine üst sıralarda olur. SEO çalışması adwords reklam modelleri gibi kısa süreli değildir. Adwords çalışmalarına göre daha uzun ömürlü üst sıralarda kalmanızı sağlar.

 

Arama motorları içerisinde Google‘ı incelediğimiz zaman iki kısımdan oluşmaktadır. SEM üst kısımda alt kısımda ve yan kısımda bulunabilir, SEO ise orta kısımda üst tarafda bulunur. SEM kısmı adwords ile paralı bir reklam çalışmaları sonrasında gelebileceğiniz kısım. SEO kısmı ise düşük maliyetle kendiniz bile yapabileceğiniz SEO çalışması sonrasında üst sıralara gelebileceğiniz kısımdır. SEM genel olarak maliyetli olduğu için hiç kullanmayın demiyorum. Kısa süreli kampanyalarınızda kullabilir ve kampanya süresince çok güzel dönüşler alabilirsiniz. SEM kullandığımız zaman bir anda ziyaretçi yağmuru başlar ve ayırdığınız bütçe bittiği zaman ziyaretçi kesilir. SEM Maliyeti yüksektir fakat kısa süreli kampanyaları duyurmak için ilaç gibidir.

 

 

SEO ve SEM Nedir?

SEM kısa süreli ve çabuk hazırlanabilir olması maliyetli olması sebebiyle çok tercih edilmez. Genelde web kullanıcılarının en çok üzerinde durduğu konu SEO çalışmasıdır. SEO çalışmaları uzun süren ve hazırlanması zahmetli bir çalışma türü olsa da maliyetli oldukça düşük sonuç veren bir çalışmadır. SEM çalışmalarında genelde bir anahtar kelimeye yönelirsiniz. İkinci bir anahtar kelime için tekrar maliyet ödemeniz gerekir. SEO çalışmalarında ise bir anahtar kelimede başarı yakaladığınız zaman ikinci bir anahtar kelime için maliyet durumu söz konusu olmaz.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda web kullanıcılarının %80 kısmı genel olarak arama motorları üzerinde SEO kısımlarını yani doğal arama sonuçlarını tıklıyor. SEM kısımlarını web kullanıcının %20 kısım genel olarak SEM kısımlarına tıklıyor. Ayrıca SEO çalışması sonrasında video ve görsel aramalarda da siteniz çıkabilir fakat SEM çalışması video ve resimleri kapsamadığı için bu alanlarda başarılı olmak için SEO çalışmaları zorunlu olmuştur.

 

Neden Google?

Google arama motoru sektöründe üstünlüğü rakamsal olarak rakiplerinden oldukça yüksektir. Google sektörde birçok servis ile web kullanıcılarına ücretsiz hizmet vererek insanların web dünyasında yayılmasını sağladı. Google, Gmail, Youtube, Classroom vs. birçok servisiyle web kullanıcılarına ulaşmaktadır. Bununla da yetinmeyip araştırmalar yaparak dünya üzerinde web kullanıcılarının sayısını artırmak içinde takdire şahane projelere imza atmıştır.

Etiketler

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.