İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. SEO Çalışmaları Siteler İçin Önemli mi?

SEO Çalışmaları Siteler İçin Önemli mi?

SEO Çalışmaları Siteler İçin Önemli mi?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’dur. İnternet Google etrafında dönüyor desek yanlış olmaz.

Dev arama motoru Google’da insanlar arama yaparken genellikle ilk sayfayı kullanır. Diğer sayfalara bakmayı ziyaretçilerin %80’i tercih etmez. İşte SEO burada devreye giriyor. Web site geliştiricileri siteleri ilk sayfaya çıkarmak ister, bunun içinde siteye uygulanması gereken seçenekler vardır. Geliştiriciler bu seçenekleri sitelere en iyi şekilde uygularlar fakat yanlızca bu yeterli değildir.

SEO için sadece çalışmalar yeterli olmaz. Bir sitenin SEO yönetimini iyi yapılması site tasarımından da geçer. Öncelikle site tasarımı rahat ve kullanışlı olması ile birlikte SEO uyumlu olmalıdır. Ayrıca Site ziyaretçilerine ne aradığına kolay erişmeyi sağlamalıdır.

Google‘un web site geliştiricilerine yaptığı uyarıların baş listesinde olan “Kullanışlı Site” varsayımı gerçekten çok önemli bir husus. Site fonksiyonları en basit yol ile ayarlanmalı, ziyaretçilere ne istediği hızlı bir şekilde verilmelidir. Ayrıca kullanıcıların çoğu arama motorlarında etkileşimli tanıtımları kullanarak hizmet aramaktadır. Sitenin tanıtımının ne kadar önemli olduğunu burada örneklendirebiliriz. Bunun içinde yukarıda dediğimiz gibi Site tasarımının SEO uyumlu olması etkileşimli tanıtım için önemlidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kelimesini kısaca tanımlarsak şöyle diyebiliriz; Bir web sitesinin arama motorunda üst kısımlara çıkması.

 

Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonuna anahtar kelime analizi ile başlanmalıdır. Seçtiğiniz anahtar kelime siteyi doğrudan açıklayan öz kelimeler olmalıdır. Dikkat edeceğimiz en önemli nokta, kullandığımız aynı anahtar kelimeyi birden fazla kullanmamaya özen gösterin. Tekrar tekrar aynı anahtar kelimeleri kullanmak siteyi Google tarafından spama sokabilir.

Anahtar kelimeleri farklı stillerde (Kalın, İtalik, altı çizili) kullanmak arama motorları için dikkat çekici olabilir. En iyi anahtar kelime oranları %3 – %5 arasındadır. Bu kelimeleri sayfada en iyi şekilde kullanmak büyük avantaj sağlayabilir. Örneğin, sayfa başlıklarında, paragrafta ve sayfa sonlarında kullanabilirsiniz.

Diğer önemli diyebileceğimiz husus H1 etiketinin kullanımıdır. H1 etiketi sayfaları optimize etme yolunda önemli seçeneklerdendir. H1 etiketlerini sayfa başlıklarında kullanmak SEO kriterleri içerisinde önemli noktalardandır.

Yorum Yap

Yorum Yap