Futbol

Ronaldo mu? Messi mi?

Dünyayı kasıp kavuran Ronaldo - Messi polemiği her geçen gün devam ediyor. Peki istatistikler nasıl? İnceleyelim.

Futbol konuşurken hepimizin en sevdiği muhabbetlerden biri oyuncu kıyaslamalarıdır. Oyuncu kıyaslamalarının açıldığı her ortamda bu konuda fikrimizi söylemekten, yorum yapmaktan kendimizi alıkoyamayız. Hepimiz kendimizce sebeplerle bir taraf tutup o tarafı savunmaya çalışırız. Bazen tartışmalarımız öyle uzar ki işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Ben de böyle ortamlarda durmaktan her zaman keyif almışımdır.

Son zamanlarda ise hepimizin bildiği üzere “Ronaldo mu?” yoksa “Messi mi?” tartışmaları daha da artmış durumda. Hepimiz bu kıyaslamalardan keyif alsak da hiçbir kıyaslama Ronaldo mu Messi mi ikileminden daha heyecan verici olmamıştır. Bu kıyaslamalar Ronaldo‘nun Real Madrid‘e gelmesinin ardından aynı ligde olan iki futbolcunun Dünya’nın en iyi iki farklı takımında oynamaya başlamasıyla en üst seviyeye taşınmıştır.

Kıyaslamalarının dozu o kadar arttı ki oyun konsollarına bile taşındı. Her şeye rağmen Ronaldo ve Messi profesyonelliklerinden ödün vermeden gerek saha içinde gerek saha dışında hep daha iyisini yapmaya çalıştı. Kendilerini her seferinde daha üst noktaya taşıyarak “uzaylılar” mı acaba dedirttiler.

Messi Barcelona‘nın altyapısından geldiği için tam bir takım oyuncusu olarak kendisini yetiştirmiş,  Barcelona’nın beyni konumuna gelmiştir. Messi’nin istatistiklerindeki her bir artış Barcelona takımının başarısını ön plana çıkarıyor. Barcelona takımı bir çarka benziyor. Messi ise bu çarkın en önemli parçası.Messi’nin kırdığı rekorlar bu çarkı ne kadar iyi çevirdiğini kanıtlıyor.

Futbol dünyasında en çok tartışılan konularının başında gelen “Ronaldo mu? Messi mi? sorusu.

Ronaldo ise daha bireysel yetenekleri ile ön plana çıkan gökyüzünde parlayan, en çok dikkatimizi çeken bir yıldıza benziyor. Aslında Messi de öyle bir oyuncu ama Messi sadece kendisini değil tüm takımını oynatıyor. Ronaldo’nun performansı ise kendisinden sorumlu, takımın oyununu Messi kadar etkilemiyor.Örneğin Ronaldo’nun çok iyi oynadığı maçta Real Madrid’in yenilme olasılığı, Messi’nin iyi oynayıp Barcelona’nın yenilme olasılığından yüksektir.Bu noktada Ronaldo’ya dikkat çeken yıldız diyorum.Çünkü Real Madrid takımında bireysel oyunun etkisiyle Ronaldo dikkatimizi çekiyor.

Her ikisi de kendi takımında öyle bir parçalar ki, vazgeçilemez. Messi de Ronaldo da takımlarından dolayı çok farklı oyun sergiliyorlar. Messi’nin sakin, müthiş teknik kapasitesi, dar alanda çabuk ve seri çalımlarla adam eksiltebilme, hiç aklımıza gelmeyecek ince pasları atma, topsuz alanda aldığı pozisyonlar, topun ayağına yapışması gibi özellikleri var. Ronaldo ise hırçın, agresif, mesafe ayırt etmeksizin etkili şutları, geniş alanda etkili oyun, top takibi, hava topu hakimiyeti, fizik kuvveti gibi özellikleri var. Bu özelliklerle bakınca ikisinin de birbirinden özel olduklarını anlayabiliriz. İstatistiklerine baktığımızda kırmadıkları rekor kalmadı nerdeyse. Sürekli kendi rekorlarını yeniliyorlar.

Ronaldo mu Messi mi sorusu artık tarihte yerini alan bir tartışma oldu. Bundan 50-100 yıl sonra bile tartışması devam edecek ama şu bir gerçek ki, ikisini de tarafsız olarak izlemek, bu döneme denk gelmek, bizler için çok büyük bir ayrıcalık. Bizler seyirci olarak bırakalım bunları teknik direktörler düşünsün. Biz ikisini de hayranlıkla izleyip tadını çıkaralım…

 

Daha fazla futbol içeriği için youngcorners.com/kategori/futbol/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

ALİ OĞUZHAN UYAR

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı