İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Rıza Çalımbay Galibiyeti!

Rıza Çalımbay Galibiyeti!

Rıza Çalımbay Galibiyeti!
4

Maç öncesine baktığımızda iki takımında galibiyete ihtiyacı vardı. Trabzonspor’un kötü gidişe “dur!” demesi gerekiyordu. Galatasaray’ın ise puan farkının koruyup diğer haftalara daha rahat çıkması lazımdı. İyi oynayan takım kazanacaktı ve öyle de oldu.

 

 

Trabzonspor, Galatasaray’ın savunmasına pres gelince hata yaptığını ve geriye yaslanmaması gerektiğini farketmiş ve oyun planını ileride pres olarak belirlemiş. Galatasaray ise aradaki puan farkı sebebi ile geriye düşmemek için kanat rollü oyun felsefesini benimsemiş. Fakat Igor Tudor’un farketmediği bir şey vardı. O farketmediği şey ise Galatasaray’ın savunmaya yaslandığında hata yaptığını ve hücuma çıkamamasıydı. Kısacası Rıza Çalımbay, Galatasaray’ı ne kadar iyi çalışmış ise Tudor’da Trabzonspor’u ve kendi takımını o kadar kötü çalışmış.
Maçın oynandığı dakikalara gelirsek Trabzonspor’un önde yaptığı baskı sonucunu çok iyi verdi ve 90 dakika boyunca oyunun hakimi Trabzonspor oldu. Yusuf Yazıcı’nın çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Burada Rıza Çalımbay’ın Sosa’yı değil de Yusuf’u oynatması takdire değerdi. Buna karşılık Igor Tudor’un ise Gomis’i oyundan alması Galatasaray için intihardı. Sebebine gelirsek geriye düştüğü maçta tek gol ayağı olan Gomis’i çıkartıp haftalardır eleştirilen Eren’in oyuna girmesi Galatasaray’ın puan şansını o dakikada bitirdi. Tabii ki tek sorun Gomis’in çıkması değildi. Genel Sorunu takımın hücum futbolunu değil de savunma futbolunu benimsemesi oldu.

 

 

Maçın hakemini vermiş olduğu kırmızı kartlar doğru kartlardı fakat Bero’ya vermesi gereken bir kırmızı kart vardı. Bu vermesi gereken kırmızı kartı verse oyun mutlaka değişirdi, ama kart vermedi diye Trabzonspor’un galibiyetini gölgeleyemez. Bu arada Olcay Şahan’ın yapmış olduğu bir hareket Trabzonspor gibi bir kulübün oyuncusuna yakışmamıştır. Zaten derbilerin tansiyonu yüksek oluyor bir de bu hareketlerle çirkefleşmeye gerek yok. Yaptığı çok yanlıştı.

 

Maçın sonucunu taraftar açısından bir sonuca bağlamak gerekirse; Trabzonspor almış olduğu bu galibiyetle bir çıkış hareketine geçecektir. Galatasaray açısından ise; Igor Tudor’un artık savunma futbolunu bırakıp hucüm futboluna dönmesi gerektiğini görmesi gerekiyor. Böyle oynamaya devam ederse Büyük maçlarda istediği galibiyetleri alamayacağını bilmesi lazım.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Yorum Yap